Τα τρίποντα έδωσαν την νίκη στο ''Ηράκλειο''!

Έπειτα από ένα πολύ ωραίο ματς, το ''Ηράκλειο'' επικράτησε με 81-76 της Καβάλας στα ''Δύο Αοράκια'' και έτσι έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 - Καταπληκτικός ο Κουπίδης με 25 πόντους

Ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο ήταν το δυνατό... χαρτί για την ομάδα του ''Ηράκλειο''! Η εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα (10 συνολικά) από τους Κουπίδη (25π.) και Πετράκη(16π.) και οι συνολικά 28 πόντοι σε εκείνο το δεκάλεπτο, ήταν το πιο κρίσιμο του αγώνα.

Μετά την μέτρια αρχή, η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη μάζεψε γρήγορα την εις βάρος της διαφορά ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ χωρίς όμως η Καβάλα να ξεφεύγει. Το ημίχρονο έκλεισε με 32-25.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ, όμως το ''Ηράκλειο'' με ένα ξέσπασμα τριπόντων κατάφερε να κλείσει την περίοδο με +6 πόντους διαφορά.

Πολύ μεγάλη προσπάθεια από όλους του παίκτες, τραυματίας αγωνίστηκε για λίγα λεπτά και ο Μύρων Παπαδάκης, κορυφαίος σε ακόμα ένα ματς ο Θέμης Κουπίδης ενώ άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά και οι Πετράκης - Λιανός. Σημαντική η στήριξη του κόσμου στο β' μέρος, περίπου 1000 θεατές βρέθηκαν στις εξέδρες στα ''Δύο Αοράκια''

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κορυφαίο τον Ερεβμπενάγκιε (24.π)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΚΑΒΑΛΑ 81-76
Διαιτητές: Τσαρούχα-Τσώνος Β.-Καρδάρης
Δεκάλεπτα: 14-17, 32-35, 60-54, 81-76
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Μαραγκουδάκης, Αθανασιάδης, Παπαδάκης 3, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης 6, Πετράκης 16(4), Κουπίδης 25 (5), Λιανός 17(1), Λάτοβιτς 4, Πάλλης 3, Πάνου, Λόλας 7.
Καβάλα (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 9, Μάζουρτσακ 12, Σαβίδης, Ερεβμπενάγκιε 24 (2), Κελαϊδής 15, Κυριακού 6, Κουμλελης 3, Γκέλιος, Μούκας 3, Σκλήβας 4, Μανάκας.