Στις εκδηλώσεις των Υακινθείων στα Ανώγεια παρευρέθη ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Νίκος Ανδρουλάκης, την Κυριακή 29/7, για να τιμήσει τη μνήμη του Γιώργου Γραμματικάκη.
Μαζί του ήταν κι ο Μιχάλης Αεράκης, γέννημα - θρέμμα των Ανωγείων. Μαζί αφού γλέντησαν, συζήτησαν για το χρέος που έχουν τα μέλη της παράταξης απέναντι στον κόσμο της, να διαφυλάξουν την ενότητά της. Όπως αναφέρει κι ο ίδιος ο Πρόεδρος στην ανάρτησή του "ευτυχώς στο ΠΑΣΟΚ δεν έχουμε ανάγκη από σασμό".
Με τον τρόπο αυτό ο αγαπημένος καλλιτέχνης και υποψήφιος ευρωβουλευτής με το ΠΑΣΟΚ, στήριξε ανοικτά τον Νίκο Ανδρουλάκη.
Η ανάρτηση του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ