Πήρε το ντέρμπι ο Πλατανιάς και... τσεκάρει αύριο την πρόκριση

H ομάδα του Γιώργου Παράσχου επικράτησε με ανατροπή (2-1) του ΑΟΧ και εκτός... απροόπτου προκρίθηκε στην επόμενη φάση - όπου ''απρόοπτο'', η αυριανή νίκη της Σπάρτης επί του Ολυμπιακού

Τη νίκη επί του ΑΟΧ και ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, πέτυχε ο Πλατανιάς, ο οποίος με ανατροπή στο σκορ επικράτησε 2-1 για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου. Μόνο αν χάσει αύριο ο Ολυμπιακός από τη Σπάρτη, οπότε θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία, κινδυνεύει να μείνει εκτός η ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Όλα κρίθηκαν στο α' ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από κόρνερ και αυτογκόλ σε λάθος απόκρουση του Ντιλαβέρ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και πέτυχαν την ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά. Στο 24' ο Γιακουμάκης με πλασέ ισοφάρισε και στο 27' ο Ηλιάδης σέντραρε και ο Ντίνας με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ενδεκάδες:

ΑΟΧ: Αθανασίου, Ζέρης, Τσουκάνης, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Νικολόπουλος, Φουρλάνος, Ηρακλής, Μάνιας (89? Μαργαρίτης), Σταματής (57? Ντούμος), Αποστολόπουλος (65? Λύρας).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μενδρινός, Γιακουμάκης, Ηλιάδης (72? Τσουράκης), Γιορέντε, Ντίνας (81? Σκαρντοβέλι), Πριντέτα, Αποστολόπουλος, Ντίντακ, Ντιλαβέρ (68? Γκνιάτιτς).