Σύμφωνα με την εφημερίδα «Goal», ο Λευκορώσος επιθετικός ήρθε το βράδυ της Τετάρτης στην Κρήτη και σήμερα αναμένεται να επισημοποιηθεί η απόκτησή του, η οποία θα είναι με τη μορφή δανεισμού για 1,5 χρόνο από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.
Ο 25χρονος σέντερ φορ θα αποτελέσει την πρώτη μεταγραφή του Πλατανιά και η προοπτική είναι να μπει κατευθείαν στη μάχη του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στην Κρήτη.