Όσο μπορούσε....

Το ''Ηράκλειο'' δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον ισχυρό Πανιώνιο και έτσι ηττήθηκε με 67-80 στα ''Δύο Αοράκια'' - Ένταση στο φινάλε του ματς με Ράλλη και Μίχαλο

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση αλλά και παράπονα για την διαιτησία από τους γηπεδούχος, το ''Ηράκλειο'' βρέθηκε από την αρχή του αγώνα να... κυνηγάει τον Πανιώνιο και τελικά ηττήθηκε με 67-80. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Κρητικούς

Από τα πρώτα λεπτά οι Νεοσμυρνιώτες συντηρούσαν μια διαφορά της τάξης των 10-15 πόντων με τους Μπάρλο - Καρύδα και Αλίχοντζιτς να είναι εκ των κορυφαίων του ματς. Το ''Ηράκλειο'' με όπλο του την άμυνα έκανε δύο καλά ξεσπάσματα στο ματς: το πρώτο στην β' περίοδο με σερί 17-2 όπου μείωσαν σε 30-33 και το δεύτερο στην τελευταία περίοδο όπου εκεί περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος του ματς οι Κρητικοί μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους (55-60) όμως ο Πελεκάνος και ο Καρύδας με κρίσιμους πόντους συντηρούσαν την διαφορά πάνω από τους 7-8 πόντους. Κακές επιθέσεις και κούραση έφεραν και πάνω από τους 15 πόντους, στο τέλος η ομάδα του Βασίλη Ράλλη μείωσε στο 67-80. Κακός ο Λιανός, πολύ λίγο χρόνο αγωνίστηκε ο Πάνου.

Κορυφαίοι οι Λάτοβιτς - Πετράκης και Τσερκιτζόγλου για τους γηπεδούχους

Τα δεκάλεπτα:12-28,33-41, 52-60,67-80

Ηράκλειο (Ράλλης): Παπαδάκης 8, Τσερκίτσογλου 12, Μαραγκάκης 4, Πετράκης 12, Κουπίδης 8 , Πάνου 1, Λόλας 4, Λιανός 2, Λάτοβιτς 14, Πάλλης 2.

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 13 , Νοέας 5, Πελεκάνος 8, Μπάρλος 20, Σακελλαρίου 11 , Καρύδας 11, Μίχαλος, Μπιλλής 3, Ματαλών 9, Δημητριάδης

Ένταση δημιουργήθηκε στο τέλος του ματς με τον Βασίλη Ράλλη και τον παίκτη του Πανιωνίου Μίχαλο ενώ η ένταση επεκτάθηκε και εκτός γηπέδου με τους δύο να ανταλλάσσουν βαριές κουβέντες!