Όπως αναφέρει το επίσημο site της ΠΑΕ, παρά την βελτίωση του καιρού, τα γήπεδα στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, παραμένουν με αρκετό νερό από την ισχυρή βροχόπτωση των προηγούμενων ημερών και η τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ, προτίμησε να μη γίνει προπόνηση σε ένα βαρύ τερέν, ενόψει του αγώνα της Τετάρτης (4/1, 3μμ) στην Θεσσαλονίκη με τον Αγροτικό Αστέρα.
Έτσι, με ενέργειες των ανθρώπων του ΟΦΗ, σε συνεργασία με το Δήμο Ηρακλείου και την εταιρεία Ανάπτυξης αθλητισμού Ηρακλείου, η οποία έχει την διαχείριση του Παγκρητίου σταδίου εξασφαλίστηκε ώρα προπόνησης, για τον ΟΦΗ, στο γήπεδο με φυσικό χλοοτάπητα, του βοηθητικού του Παγκρητίου σταδίου.