ΟΦΗ - Πανελευσινιακός (2-0 Τελικό)

Την πρώτη του νίκη επιδίωξε ο ΟΦΗ απέναντι στον Πανελευσινιακό στο Γεντί Κουλέ

*Δέκα λεπτά πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, λιγοστός ο κόσμος στο γήπεδο

15' - Σουτ του Ράντι - λίγο έξω, καταιγιστική η ομάδα του Νίκου Νιόπλια

14' - Καλή φάση με τον Ράντι  - πιέζει ο ΟΦΗ για ένα δεύτερο τέρμα

13' - Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ - ο Όγκμποε έβγαλε στα δεξιά τον Χαντί όμως ο τελευταίος πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα.

*Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι θέλουν να καθαρίσουν από νωρίς το ματς

10' - Γκολ για τον ΟΦΗ, όμορφη εκτέλεση από τον Άγγελο Χαντί

9' - Πέναλτι για τον ΟΦΗ, άτσαλο μαρκάρισμα του Τσούρπου στον Μιλοσάβλιεφ

7' - Δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι, ο Ράντι βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο όμως σηκώθηκε γρήγορα χωρίς να συμβεί κάτι.

*Σε πολύ μέτρια κατάσταση και ο αγωνιστικός χώρος σε ακόμα ένα παιχνίδι

5 - Με επιθετικές διαθέσεις έχει μπει ο ΟΦΗ

*Θυμίζουμε ότι εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού είναι οι Βουό και Κώτσιος

1' - Πρώτη φάση για τον ΟΦΗ με την προβολή του Χαντί από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα άουτ

Ξεκίνησε το παιχνίδι

*Σε σχηματισμό με 4-1-4-1 και μοναδικό κόφτη τον Αντουκόρ ο ΟΦΗ - έκπληξη η απουσία του Νάστου από το βασικό σχήμα

*Νωρίτερα, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 2-0 του Πανεγιάλειου.

Διαιτητής: Mπουμαρσόπουλος (Λάρισας)

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Δαύκος - Μίκιτς, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Όστοϊτς - Αντουκόρ - Μπουρσέλης, Χαντί, Μιλοσάβλιεβ, Ράντι - Όγκμποε

Πανελευσινιακός: Γκόμεζ - Αρβανίτης, Συλιγαρδάκης, Σταματάκης, Τσίγκρος - Γραικός, Κωνσταντινίδης - Κασνετσής, Ιορδανίδης, Τσούπρος - Κωστόπουλος.

ΤΕΛΙΚΟ 2-0: Στον ΟΦΗ αρκούσε ένα πολύ καλό πρώτο ημίωρο και μια γενικά καλή εικόνα στο α' μέρος ώστε να πάρει με ασφάλεια ένα εύκολο τρίποντο, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα αν δεν ήταν κάπως αφελής στην τελική προσπάθεια

90'+ - Τρία λεπτά καθυστερήσεις

Και οι δύο ομάδες περιμένουν πότε θα... ολοκληρωθεί η αναμέτρηση

85' - Ο Νάστος αντί του Μπουρσέλη - ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Νίκος Νιόπλιας

82' - Ωραία κάθετη του Κιάσσου προς τον Μάνο - λανθασμένη η υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ

79' - Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κιάσσος στην θέση του Μιλοσάβλιεφ

77' - Σουτ του Χαντί - κόντραρε στους αμυντικούς η μπάλα και απομακρύνθηκε

76' - Μάνος αντί του Όγκμποε

*Πολύ κακό το παιχνίδι στο β' ημίχρονο, χαμηλός ο ρυθμός του παιχνιδιού

73' - Στο έδαφος ο Όγκμποε, δείχνει να πονάει ενώ ετοιμάζεται ο Μάνος να μπει στην θέση του

70' - Συνεχόμενα κερδισμένα φάουλ για τον ΟΦΗ, χωρίς να δημιουργεί φάσεις γύρω από την μεγάλη περιοχή του Γκόμεζ

*Ο ΟΦΗ δείχνει ότι κάνει μια συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του μεγάλου παιχνιδιού της Τετάρτης απέναντι στον Παναθηναϊκό

66' - Όμορφη προσπάθεια του Κοιλιάρα ο οποίος είναι περισσότερο ουσιαστικός στο β' μέρος, ο Ράντι όμως δεν αξιοποιεί την πάσα και η δεν δημιουργείται φάση για τον ΟΦΗ

65' - Σηκώθηκε ο Γκόμεζ, συνεχίζεται το παιχνίδι

63' - Στο έδαφος ο τερματοφύλακας Γκόμεζ - υπενθυμίζουμε ότι ο Πανελευσινιακός έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές της.

60' - Ολοκληρώνει από το 60' τις αλλαγές του ο Δημόπουλος, Γραικός εκτός - Κορομηλάς στον αγωνιστικό χώρο

59' - Σουτ ο Μίκιτς με το αριστερό - κόντρα και κόρνερ για τον ΟΦΗ, ακόμα μια πολύ καλή στιγμή

58' - Τεράστια ευκαιρία από τον Ράντι - έκλεψε την μπάλα, μπήκε μόνος του από τα δεξιά όμως ο Γκόμεζ τον σταμάτησε

*Έχει την κατοχή ο ΟΦΗ τα τελευταία λεπτά όμως δεν έχει απειλήσει

53' - Πρώτη καλή στιγμή για τους παίκτες του Νιόπλια - κίνηση από τα αριστερά για τον Μιλοσάβλιεφ όμως ο Τσούπρος με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ

*Νωθρό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ, έχει δώσει χώρο στην ομάδα της Ελευσίνας

49' - Δοκάρι για τον Πανελευσινιακό από τον Ρόκα - σουτ από το κέντρο της μεγάλης περιοχής του Δαύκου, η μπάλα στο οριζόντιο δεκάρι - πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους

48' - Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τον Πανελευσινιακό - δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Δαύκο

46' - Καλή φάση με το σουτ του Μιλοσάβλιεφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Γκόμεζ

Καμία αλλαγή για τον ΟΦΗ

ΟΦΗ: Δαύκος - Μίκιτς, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Όστοϊτς - Αντουκόρ - Μπουρσέλης, Χαντί, Μιλοσάβλιεβ, Ράντι - Όγκμποε

*Διπλή αλλαγή για τον Πανελευσινιακό με τον Δημόπουλο αντί του Ιορδανίδη, Ρόκας αντί Κωστόπουλου

46' - Στη σέντρα ο ΟΦΗ

Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες - σε λίγο θα έχουμε έναρξη του β' ημιχρόνου

*ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0 : Υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, όπως έχει αποτυπωθεί στο χορτάρι του ''Γεντί Κουλέ'' - Πολύ ανώτερος ο ΟΦΗ έχει δημιουργήσει αρκετές φάσεις για γκολ ενώ δεν έχει αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

Σε πολύ καλό σημείο το δεύτερο γκολ, ξεκάθαρα το ''αφεντικό'' της αναμέτρησης οι Κρητικοί

41' - ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ - μετά από σουτ του Κοιλιάρα - στην επαναφορά ο Μίκιτς με... περιπετειώδη τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά

40' - Πρώτη ''επίσκεψη'' του Πανελευσινιακού στην περιοχή του ΟΦΗ - ανεκμετάλλευτο το κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι

39' - Ωραία ατομική προσπάθεια του Κοιλιάρα από αριστερά όμως το τελείωμα του δεν απείλησε ιδιαίτερα

37' - Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Όγκμποε ο οποίος έβγαινε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα

34' - Δύο καλά ''ανεβάσματα'' του Κοιλιάρα στα τελευταία λεπτά όμως οι σέντρες του δεν ήταν οι καλύτερες

*Δικαιολογημένα έπεσε ο ρυθμός το τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ κρατάει με ασφάλεια το 1-0 και ψάχνει δεύτερο γκολ για να αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα

31' - Καθυστερημένο μαρκάρισμα του Χαντί - σωστή η κίτρινη κάρτα

28' - Ορεξάτος ο Μιλοσάβλιεφ με συνεχείς κινήσεις στο χώρο, κινητικός και ο Όγκμποε

*Πιεστικός και με αρκετές φάσεις στα πρώτα περίπου 25 λεπτά ο ΟΦΗ, δεν έχει απειληθεί καθόλου ενώ δικαιούται, ίσως και κάτι παραπάνω από το 1-0

24' - Μετά από κόρνερ, ο Γκόμεζ όμως ο Όστοις δεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια αυτή, έστειλε την μπάλα άουτ

19' - Ωραίο σλάλομ από τον Μιλοσάβλιεφ από τα αριστερά, στην εξωτερική πλευρά του τέρματος του σουτ του Σέρβου - ακόμα μια καλή ευκαιρία

17' - Πιέζουν ψηλά οι γηπεδούχοι

15' - Σουτ του Ράντι από τα αριστερά της περιοχής- λίγο έξω, καταιγιστική η ομάδα του Νίκου Νιόπλια