Ο ΟΦΗ νίκησε με ανατροπή τον Παναθηναϊκό!

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Παναθηναίκό στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας

*Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της Σαπεκοένσε

Θυμίζουμε τις ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Δαύκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Αντουκόρ, Νάστος, Χάντι, Μπουρσέλης, Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Γουακάσο, Ρέις, Ζέκα, Εμποκού, Λούντ, Ιμπάρμπο, Μπέργκ,

*Η βροχή συνεχίζεται - διαιτητές και παίκτες στον αγωνιστικό χώρο - Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς

*Ένα τεράστιο πανό θα σηκώσουν οι φίλαθλοι του ΟΦΗ στην θύρα 4 λίγο πριν την έναρξη του ματς - το μεγαλύτερο σε μέγεθος που έχει αναρτηθεί στο ''Γεντί Κουλέ''

*Αρκετός ο κόσμος στο γήπεδο, λίγα λεπτά πριν την έναρξη, πάνω από 4.500 κόσμος παρά την συνεχόμενη βροχή

*Ο διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) με βοηθούς: Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Καλφάκη (Χανίων) και 4ο τον Γιαννουλάκη (Χανίων).

*Θυμίζουμε ότι θα κληρωθούν σήμερα τρεις φανέλες του ΟΦΗ με τις υπογραφές όλων των παικτών

*Τελικό: Ηρακλής - Απόλλων Σμύρνης 3-0

*Λογικά με τέσσερις στην άμυνα και οι ''πράσινοι'' - κανονικά στην ενδεκάδα ο Μπέργκ

*Με 4-2-3-1 η διάταξη του ΟΦΗ, ο Κομεσίδης θα πάρει την θέση του Κώτσιου στα στόπερ

*Στην άλλη αναμέτρηση για τον ίδιο όμιλο, ο Ηρακλής κερδίζει με 3-0 τον Απόλλων Σμύρνης στο ''Καυτανζόγλειο'' κάτι που σημαίνει ότι αν ολοκληρωθεί έτσι το παιχνίδι, ο ΟΦΗ χρειάζεται την ισοπαλία σήμερα και την τελευταία αγωνιστική νίκη επί του ''Γηραιού'' ώστε να προκριθεί σίγουρα στην επόμενη φάση. Με δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός κερδίζει τον Απόλλων ώστε να μείνει στους 3 βαθμούς η ομάδα των Αθηνών.

*Η αναμέτρηση αναμένεται να ξεκινήσει κανονικά στις 19.30 παρά τις κακές καιρικές συνθήκες

*Έμεινε εκτός 18αδας ο Ράντι λόγω κάποιων ενοχλήσεων στο προσαγωγό

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Δαύκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Αντουκόρ, Νάστος, Χάντι, Μπουρσέλης, Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Γουακάσο, Ρέις, Ζέκα, Εμποκού, Λούντ, Ιμπάρμπο, Μπέργκ,

2' - Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό με τον Μπέργκ - πρώτη φάση στο ματς

*Με καθυστέρηση 10 περίπου λεπτών - ξεκινάει το παιχνίδι

Δείτε το βίντεο του Cretalive λίγο πριν σηκωθεί το μεγάλο πανό στην Θύρα 4

Μια επική νίκη ουσίας και ψυχολογίας που σηματοδοτεί την επιστροφή του ΟΦΗ εκει που πραγματικά του αξίζει κόντρα σε ενα μεγάλο και ιστορικό αντίπαλο της κρητικής ομάδας τον Παναθηναϊκό πέτυχε αποψε ο ΟΦΗ και έκανε ενα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη δάση του κυπέλλου Ελλάδας.

ΤΕΛΟΣ: Ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει μια σπουδαία ανατροπή και να κερδίσει με 2-1 τον Παναθηναϊκό έπειτα από ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ εμφάνιση!

*Στο 92' είμαστε, κρατάει άνετα ο ΟΦΗ

ΑΠΟΘΕΩΣΗ! Αλλαγή για το χειροκρότημα ο Βουό - στην θέση του ο Ροβίθης

90'- 4' Λεπτά έδειξε ο τέταρτος

89' - Πάντα πρώτοι στην μπάλα οι παίκτες του ΟΦΗ, μπήκαμε στο 90'!

*ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΟΦΗ, κυρίως στο β' μέρος, έχει ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, προηγείται και το ''Γεντί Κουλέ'' στο... πόδι

85' - Εκτός ο Μιλοσάβλιεφ - στον αγωνιστικό χώρο ο 41χρονος Κώστας Κιάσσος!

84' - ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ - τρομερή κίνηση ο Βουό, ο Όγκμποε πέρασε τον Κοτσόλη σε κενή εστία και 2-1!

* 58% κατοχή μπάλας στο β' ημίχρονο για τον ΟΦΗ

79' - Εξαιρετική επέμβαση του Δάφκου στο σου του Μ'μποκού

78' - Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, εκτός ο Γουακάσο - μέσα ο Βιγιαφάνες

76' - Πιέζει ο ΟΦΗ για την ανατροπή

*Στα ίσια το ματς - το δικαιούται πέρα για πέρα ο ΟΦΗ ο οποίος είναι πολύ ανώτερος στην επανάληψη και ψάχνει πιο έντονα το γκολ

71' - Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, εκτός ο Νούνο Ρέις- μέσα ο Ρινάλντι

70' - ΓΚΟΛ Ο ΟΦΗ! - Άψογη εκτέλεση από τον Χαντί στην δεξιά γωνία

69' - ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΟΦΗ - ανατροπή ο Βουό από τον Κοτσόλη έπειτα από λάθος γύρισμα αμυντικού

66' - Γλίστρησε ξανά ο Βουό ενώ θα έβγαινε σε ένα μοναδικό τετ-α-τετ απέναντι στον Κοτσόλη

65' - Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ: Όγκμπε αντί του Μπουρσέλη

*Σε παθητικό ρόλο οι ''πράσινοι'', προσπαθεί να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ

60' - Πρώτη ''επίσκεψη'' στα καρέ του ΟΦΗ από τον Παναθηναϊκό - σουτ ο Λουντ η μπάλα αρκετά έξω

58' - Ωραία σέντρα από τον Μίκιτς - αδύναμη κεφαλιά ο Βουό από το ύψος της μικρής περιοχής προ του Χαντί ο οποίος ερχόταν σαν... τρέιλερ - μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ

56' - Αλλαγή για τον ΠΑΟ, εκτός ο Ιμπάρμπο - μέσα ο Χουλτ

55' - Προσπαθεί από τα δεξιά ο ΟΦΗ, χωρίς να καταφέρει κάτι έως τώρα

*Εμφανώς καλύτερος ο αγωνιστικός χώρος στο β' μέρος

48' - Ωραίο κλέψιμο ο Βουό στον Ιβανόφ όμως το σουτ από το ύψος της περιοχής κόντραρε και δεν απείλησε τον Κοτσόλη

46' - ξεκίνησε το β' μέρος, προς την Θύρα 1 επιτίθεται ο ΟΦΗ

*Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης

Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές:

*Ένα πρόβλημα έχει στο πέλμα ο Δάφκος, βγήκε νωρίτερα για ζέσταμα στον αγωνιστικό χώρο.

*Έχει κοπάσει, κάπως, η βροχή - σε λίγη ώρα αναμένεται να ξεκινήσει η αναμέτρηση στο β' μέρος

ΗΜΙΧΡΟΝΟ (ΟΦΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1)Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο ο Παναθηναϊκός ''ξάφνιασε'' τον ΟΦΗ, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς χωρίς όμως τις κλασσικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία - εξαιρετικά βαρύ το τερέν στην μια πλευρά του γηπέδου - το γκολ ο Μπέργκ με ωραίο πλασέ στο 31'

45' - Τρομερή ενέργεια του Βουό από τα δεξιά - ωραία πάσα στην μικρή περιοχή στον Χαντί ο οποιος πέφτει - κίτρινη για ''θέατρο'' υποδεικνύει ο διαιτητής

44' - Κεφαλιά ο Βουό από καλή θέση αλλά χωρίς να έχει ισορροπία - πάνω από τα δοκάρια του Κοτσόλη - η πρώτη κλασσική φάση για τους Κρητικούς

*Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά - προσπαθεί να πιέσει ο ΟΦΗ

37' - Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός τα τελευταία 2-3 λεπτά - χωρίς να απειλεί

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού το γκολ των ''πράσινων'' - αδύνατο να φτιάξει φάση από τον άξονα ο ΟΦΗ

31' - Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Μπέργκ έπειτα από λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ - πλασέ ο Σουηδός φορ από τα αριστερά στην δεξιά γωνία του Δάφκου

*Καλύτερες ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός - ανώτερος ο ΟΦΗ όμως στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς

29' - Κίτρινη και ο Κομεσίδης για φάουλ στον Μπέργκ στην μεσαία γραμμή

*Κίτρινη για διαμαρτυρία στον Ζέκα

*Συστάσεις από τα μεγάφωνα για τα καπνογόνα - μικρή διακοπή στην αναμέτρηση

*Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο ΟΦΗ το τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης

23' - Επικίνδυνη έξοδο ο Κοτσόλης προ του Βουό, σε πλάγιο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων

19' - Καλή πάσα του Βουό - δεν προλαβαίνει ο Μιλοσάβλιεφ από τα δεξιά

15' - Ακόμα μια φορά το γήπεδο δεν κάνει το.. χατίρι στον Βουό - καλή προσπάθεια από τον φορ του ΟΦΗ όμως η γλίστρησε και έπεσε στο έδαφος, παρ όλα αυτά σηκώθηκε όμως τελικά χάθηκε η φάση

13' - Έχει ισορροπήσει το ματς ο ΟΦΗ, χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία

9' - Πάνω από 5.000 κόσμος στο γήπεδο - στην περιοχή των φιλοξενούμενων κολλάει σε αρκετά σημεία η μπάλα

8' - Σουτ ο Λουντ έξω από την περιοχή - δεν απειλήθηκε ο Δάφκος

4' - Σημαντική ευκαιρία πήγα να βγάλει ο ΟΦΗ, όμως η μπάλα κόλλησε περίπου 5-6 μέτρα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, θα έβγαινε τετ-α-τετ ο Βουό

*Τρεις κάθετες πάσες του Παναθηναϊκού που μέχρι τώρα δημιουργούν πρόβλημα στα στόπερ του ΟΦΗ

3' - Ακόμα μια μεγάλη φάση για τον Παναθηναικό - πάλι ο Μπέργκ, μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ από τον Δάφκο