Ήττα στην παράταση για τον ΟΦΗ

Δεν τα κατάφερε στο κλειστό του ΒΑΚ ο ΟΦΗ - στην παράταση ήρθε η ήττα από τον Άρη Νίκαιας με 77-75

Σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε ο ΟΦΗ ηττήθηκε στην παράταση από τον Άρη Νίκαιας με 77-75. Με την βοήθεια του αρκετού που βρέθηκε στο κλειστό του ΒΑΚ, ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, ιδιαίτερα στον επιθετικό τομέα. Το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά -4 πόντων για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 8 πόντων, έτσι έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο. Με ψυχή και ένταση στην άμυνα, η ομάδα του Γιάννη Κόκκινου κατάφερε να γυρίσει τα δεδομένα και με τον Μούλα να ''στέλνει'' το ματς στην παράταση, 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί, παρ ότι οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλά, ο Άρης Ν. ισορρόπησε και με τον τρίποντο του Δρίβα τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, διαμόρφωσαν το 77-75

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 40-44 / 56-64, 69-69 - 75-77 (παρ)

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαππας 4, Μαματζάκης, Κριθινάκης 14(4), Ξενάκης 4, Μπούμπαρης 10, Αγαπιάδης 12(3), Καρλάφτης 2, Πρωτογεράκης 4, Βλαχάκης, Τζουλάκης, Κυρίτσης 5(1), Μουλάς 20(2).

Άρης Νίκαιας (Κωνσταντινίδης): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 11(3), Αλτάντζης, Σκιαθίτης 2, Θαλασσινός 4, Αγγελίνης, Γαλύτης, Κόλλιας 11, Δρίβας 14(4), Αντωνούτσος 2, Καρυπίδης 11(1), Στέφος 22(1)