Το πανελλήνιο πρωτάθλημα διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Kick Boxing (Π.Ο.Κ) υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Kick Boxing (W.A.K.O), και πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 4-5 και 6 Νοεμβρίου 2016 στο Ολυμπιακό Στάδιο Βαρέων Αθλημάτων στα Άνω Λιόσια, με συμμετοχή περισσοτέρων από 2000 αθλητών από όλη τη χώρα.
Ο Τζανίδης Αντρέας θα στελεχώσει την Ελληνική Εθνική ομάδα Kick Boxing στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της W.A.K.O Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Kick Boxing, που θα διεξαχθεί τo καλοκαίρι του 2017 στην Κροατία. Ήδη ο Τζανίδης Αντρέας με την κατάκτηση της 3ης θέσης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο
Taekwon-Do (ITF), τον Απρίλιο του 2016, εισάγεται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (Α.Ε.Ι-Τ.Ε.Ι) σε οποιαδήποτε σχολή επιθυμεί.
Ο Τζανίδης Ανδρέας ασχολείται 13 χρόνια με το Taekwon-Do (ITF) και το Kick Boxing στον
Αθλητικό Σύλλογο «Παγκρήτια Ακαδημία Taekwon-Do Ηρακλείου» και είναι κάτοχος μαύρης ζώνης 3 dan. Δάσκαλος και προπονητής του είναι ο Γεροντής Γιάννης, κάτοχος 6 dan, ο οποίος είναι διεθνής εκπαιδευτής.