Όπως αναφέρεται επίσης στην ανακοίνωση του Συνδέσμου μελών γυναικείων Σωματείων Ηρακλείου:
''Είναι πολύ σημαντικό για εμάς, στους κρίσιμους καιρούς που διανύουμε, να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν Εταιρίες, Αθλητικοί Σύλλογοι αλλά και ΑΝΘΡΩΠΟΙ σαν εσάς, συμπαραστάτες στο δύσκολο έργο που επιτελούμε, το οποίο αφορά στη στήριξη ατόμων- θυμάτων ενδοοικογενειακής-ενδοσυντροφικής βίας αποδεικνύοντας ότ, όταν η ευαισθησία και ο αθλητισμός συνεργάζονται για ένα ιερό κοινωνικό σκοπό η ανθρωπιά αναδεικνύεται ως το μεγαλύτερο όφελος.
Με εκτίμηση
Η πρόεδρος Η γραμματέας
Μαίρη Παχιαδάκη Σμαρώ Σταφυλάκη''