Έχασε από τον... Ελ Αμίν το Ρέθυμνο Cretan Kings

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε από την Κύμη εκτός έδρας με 73-62 έπειτα από ένα μέτριο β' ημίχρονο - πρωταγωνιστής στο φινάλε για τους γηπεδούχος ο Ελ Αμίν

Μέχρι και την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, το Ρέθυμνο ήταν κοντά στο σκορ απέναντι στην Κύμη (57-53) όμως οι μόλις 9 πόντοι στην 4η περίοδο δεν ήταν αρκετή.

Σίγουρα, ο Ελ Αμίν ήταν η κυριότερη αιτία της ήττας του Ρεθύμνου στην Κύμη. Ο 29χρονος γκάρντ, σημείωσε έντεκα από τους 16 πόντους της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο (20 σύνολο) και βοήθησε την ομάδα του τα μέγιστα στην νίκη. Μόνος του ήταν από πλευράς φιλοξενούμενων ο Φιλτζπάτρικ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 και 17 ριμπάουντ (τα 14 αμυντικά).

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 5 (1), Αντεγκμπόγιε 6, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 11 (2), Σταμάτης, Πάλμπλαντ 2, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 20 (3)

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3 (1), Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 18 (3), Τάλτον 7, Εβάλντας 7 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κράβιτς 2, Έντουαρντς 2