Champions league: Ματσάρα στην Τουρκία - ισοπαλία σαν... νίκη για την Παρί στο Λονδίνο

Ισοπαλία - πρωτιάς πήρε στο Λονδίνο η Παρίσι, ήττα στο Ροστόφ για την Μπάγερν ενώ στην Τουρκία η Μπεσίκτας βρέθηκε να χάνει με 0-3 από την Μπενφίκα και όμως ισοφάρισε με πολύ όμορφα τέρματα

Φοβερή ανατροπή στην Κωνσταντινούπολη. Η Μπεσίκτας αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 3-0 από τη Μπενφίκα, με απίστευτη αντεπίθεση στην επανάληψη και όμορφα τέρματα κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τον βαθμό (3-3)

Με τον Λιονέλ Μέσι να ξεπερνά τα 500 γκολ, η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 την Σέλτικ στην Σκωτία και προκρίθηκε στους 16, όπως και η Μάντσεστερ Σίτι με την ισοπαλία στο Μένχενγκλαντμπαχ.

Στην έκπληξη της ημέρας, στο παγωμένο Ροστόφ η Μπάγερν γνώρισε την ήττα 3-2 από την ομώνυμη ομάδα που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Νομπόα που κέρδισε πέναλτι και έβαλε το νικητήριο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος

• Αρσεναλ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-2(45'+ πεν Ζιρού, 60' αυτ Βεράτι - 18' Καβάνι, 77' Λούκας)

2ος όμιλος

• Μπεσίκτας – Μπενφίκα 3-3 (58' Τοσούν, 83' πεν Κουαρέσμα, 90' Αμπουμπακάρ – 10' Γουέδες, 25' Σεμέδο, 31' Φέισα)
  • Νάπολι - Ντιναμό Κιέβου 0-0

1. Μπενφίκα 8
  2. Νάπολι 8
  3. Μπεσίκτας 7
  4. Ντιναμό Κιέβου 2

3ος όμιλος

• Γκλάντμπαχ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (23' Ράφαελ – 45'+ Σίλβα)
  • Σέλτικ - Μπαρτσελόνα 0-2 (24', 56' πεν Μέσι)

1. Μπαρτσελόνα 12
  2. Μάντσεστερ Σίτι 7
  3. Γκλάντμπαχ 5
  4. Σέλτικ 2

4ος όμιλος

• Ροστόφ - Μπάγερν Μονάχου 3-2 (44' Αζμούν, 50' πεν Πόλοζ, 67' Νομπόα – 35' Ντάγκλας Κόστα, 52' Μπερνά)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης - Αϊντχόφεν 2-0 (55' Γκαμεϊρό, 66' Γκριετζμάν)