Το βλέμμα του Νταμπράουσκας και ο δύσκολος δρόμος του ΟΦΗ

Στόχος δεν είναι μόνο μία μεγάλη νίκη, αλλά να μικρύνει η ψαλίδα και όταν γίνει αυτό τότε θα μιλάμε για κανονικότητα.

Tο βλέμμα του Νταμπράουσκας στην oθόνη, τα αυτιά στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων. Η ανοιχτή τηλεόραση στην αίθουσα Τύπου, με τα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση του ΟΦΗ με την ΑΕΚ, είναι η... μαχαιριά στην καρδιά του Λιθουανού προπονητή. Το παιχνίδι έχει ολοκληρωθεί λίγη ώρα νωρίτερα και ο τεχνικός του ΟΦΗ έχει την πρώτη ευκαιρία να δει τα highlights. Και βλέπει αυτά ακριβώς για τα οποία αναφέρθηκε στις δηλώσεις του.

Αυτές τις λεπτομέρειες. Τις λεπτομέρειες που κρίνουν παιχνίδια σαν κι αυτά. Το βλέμμα του σκοτεινιάζει στις φάσεις των γκολ της ΑΕΚ. Κυρίως στα δύο πρώτα. Λάθη της άμυνας, αδράνεια, κακή αντίδραση. Στο πρώτο η «κομπίνα» της ΑΕΚ στο φάουλ πιάνει στον ύπνο την άμυνα του ΟΦΗ και η κόντρα στον Πασαλίδη φέρνει το 0-1. Στο δεύτερο, ο Πασαλίδης δε διώχνει καλά, η μπάλα μένει στην περιοχή, η ΑΕΚ κερδίζει δεύτερες και τρίτες μπάλες και έρχεται το 0-2.