Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αναμέτρηση με τον Ηλυσιακό για το Κύπελλο Γ” Εθνικής, ο ΠΟΑ έχοντας καλή παρουσία σε όλο το παιχνίδι επικράτησε με 3-1 της ιστορικής ομάδας εξασφαλίζοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ” Εθνικής.
Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έπαιξαν με ενδεκάδα πρωταθλήματος και αυτό διότι ο ΠΟΑ είχε να αγωνιστεί για περισσότερο από 20 ημέρες. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε ακόμη ένα ματς για τους Ηρακλειώτες ήταν ο Τάσος Τριανταφύλλου που σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του, όντας ο κορυφαίος του αγώνα.
*Στη συνέχεια του θεσμού, ο ΠΟΑ θα φιλοξενήσει την Τετάρτη (21/12) την Ρόδο για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Γ Εθνικής.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αλέκος Ρίζος) Σηφάκης, Γραμματίκας, Ροπας (71′ Μεξης), Παικοπουλος, Κωνσταντόπουλος, Φλέγγας (64 Σαμιωτης), Τσινιας, Ρέβας, Κάλφας (74 Βουτσιωτης), Ξαγοράρης, Γεωργακόπουλος
ΠΟΑ (Βασίλης Κρασανάκης) Ματαλλιωτάκης, Καρβελάς, Γενιτσαρίδης, Αραβιάκης, Παπαδομιχελάκης, Χατζηανδρέου, Πετράς, Σταθόγλου (68 Σακλαμακης), Τριανταφύλλου (82′ Ντραγκοτι), Αμπντουραχμάνι, Ρουμπάκης (68′ Μπουτσακης)