Με το σύνθημα «3 λεπτά που ταξιδεύουν σε όλο τον κόσμo», το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου
«Très Court» έρχεται στις 14 Ιουνίου σε 5 πόλεις της Κρήτης. Το Très Court φωτίζει τις οθόνες 108 πόλεων σε 28 χώρες σε όλο τον κόσμο. Ιδρύθηκε το 1999 στην Γαλλία και από τότε ταξιδεύει από χώρα σε χώρα αποκτώντας όλο και περισσότερους οπαδούς. Για την 19η έκδοση του – και για τα επόμενα χρόνια - το Très Court έρχεται στην Ελλάδα και ειδικότερα στην Κρήτη, εγκαινιάζοντας μια νέα συνεργασία με το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival η οποία πραγματοποιείται με την υποστήριξη πολλών τοπικών φορέων.
Το φεστιβάλ έχει ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ χαρακτήρα με ταινίες όχι μεγαλύτερες από 3 λεπτά (χωρίς τους τίτλους και τίτλους τέλους), ενώ οι συμμετοχές προέρχονται από όλες τις χώρες του κόσμου, αντιπροσωπεύοντας όλα τα κινηματογραφικά είδη ( μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ, animation, μουσικά βίντεο κ.α.). Κριτής των ταινιών είναι το ίδιο το ΚΟΙΝΟ το οποίο παρακολουθεί, ΨΗΦΙΖΕΙ και συνδιαμορφώνει το αποτέλεσμα αξιολογώντας τις ταινίες του προγράμματος. Έτσι οι φίλοι του κινηματογράφου στην Κρήτη θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους από όλο τον κόσμο, και να λάβουν μέρος σε μια διεθνή ψηφοφορία για την καλύτερη ταινία!
Οι ταινίες που θα προβληθούν στο φεστιβάλ έχουν επιλεγεί μετά από αξιολόγηση. Για τη φετινή διοργάνωση είχαν κατατεθεί περισσότερες από 2000 κιν/φικές προτάσεις. Οι ταινίες είναι πολύγλωσσες, πλούσιες σε ιδέες, φαντασία, και δημιουργική πνοή προερχόμενη από όλες τις γωνιές του κόσμου ενώ είναι όλες χαμηλού προϋπολογισμού.
Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ είναι περίπου 2 ωρών και θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα σε όλη την Κρήτη την Τετάρτη 14 Ιουνίου στις 20.30 σε Σητεία, Άγιο Νικόλαο, Ηράκλειο, Ρέθυμνο και Χανιά. Για την Ελλάδα το Très Court έρχεται στην Κρήτη και συγκεκριμένα στους χώρους :
ΧΑΝΙΑ : Πνευματικό Κέντρο
ΡΕΘΥΜΝΟ : Σπίτι του Πολιτισμού ΗΡΑΚΛΕΙΟ : Θερινός Κιν/φος Βηθλεέμ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ : Δημοτικό Κινηματοθέατρο Ρεξ
ΣΗΤΕΙΑ : Αίθουσα Μελίνα Μερκούρη
Το Très Court πραγματοποιείται με την υποστήριξη
Του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών
Της Περιφέρειας Κρήτης
Του Europe Direct Κρήτης
Της Ένωσης Καθηγητών Γαλλικής Φιλολογίας Κρήτης
Του Πνευματικού Κέντρου Χανίων
Της Νέας Κινηματογραφικής Λέσχης Ηρακλείου
Της Λέσχης Κινηματογράφου Αγίου Νικολάου
Κινηματογραφική Λέσχη του Θεάτρου της Σητείας
Του Δήμου Χανίων
Του Δήμου Ρέθυμνου
Του Δήμου Ηρακλείου
Του Πολιτιστικού – Αθλητικού Οργανισμού Αγίου Νικολάου