Σε εξέλιξη είναι στο Ηράκλειο η εκδήλωση για την 21η ετήσια Απονομή Βραβείου στη μνήμη Μενελάου Παρλαμά.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στην κατάμεστη αίθουσα «Μανόλης Καρέλλης» στην οδό Ανδρόγεω και περιλαμβάνει ομιλία του Λογοτέχνη και Κριτικού Θεάτρου Κώστα Γεωργουσόπουλου, με θέμα: "Από τη σοφία στις γνώσεις και από τις γνώσεις στις πληροφορίες"
Την εκδήλωση συνδιοργανώνει ο Σύλλογος Ηρακλείου «Φίλοι του Πανεπιστημίου Κρήτης» με τον Δήμο Χερσονήσου ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Ηρακλείου.