Την Τρίτη 30/05/2017 στην περιφέρεια Κρητης παρευρέθησαν το ΔΣ των Ιδιοκτητών Τουριστικών Λεωφορείων Κρητης και το ΔΣ οδηγών Κρητης ο Ερμής, που συζήτησαν με τον περιφερειάρχη Στάυρο Αρναουτάκη το φλέγον θέμα των κόμβων της Αγίας Πελαγίας.
Ο περιφερειάρχης δεσμεύτηκε προσωπικά οτι το εν λόγω έργο οτι σε 2 μηνες θα έχει δημοπρατηθεί.
Συζητήθηκαν επίσης και αλλα προβλήματα προσβασιμότητας που αντιμετωπίζουν τα τουριστικά λεωφορεία στο επαρχίακο οδικό δίκτυο.