Στα πλαίσια της πολιτικής δραστηριότητας της Κ.Ο. Ηρακλείου του ΚΚΕ, με σύνθημα «Καμία ανοχή, καμιά υποταγή στην αντιλαϊκή πολιτική. Υπάρχει άλλος δρόμος: Λαϊκή συμμαχία για τη λαϊκή εξουσία», θα πραγματοποιηθεί πολιτική συγκέντρωση την Παρασκευή 1 Ιούλη και ώρα 8:00μμ στην πλατεία των Αρχανών, στο καφενείο «Αποστόλης», με ομιλητή τον Συντυχάκη Μανώλη μέλος της Ε.Π Κρήτης του ΚΚΕ και βουλευτή του Κόμματος.