Φιλική ήττα του ΟΦΗ από την Μπέρσοτ

Βελτιωμένη η εικόνα του ΟΦΗ στο δεύτερο φιλικό, ηττήθηκε 3-1 από την Μπέρσοτ.

Με αλλαγές αντιμετώπισε ο ΟΦΗ την Μπέρσοτ στο δεύτερο φιλικό του, με τον Δέλλα να διαφοροποιεί τα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στη Μπέβερεν.

Ο Νίκος Χριστογεώργος ήταν κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Μπόρχα, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος. Καραχάλιος και Μπάκιτς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Χουάν Νέιρα σε ελεύθερο ρόλο ενώ την τριάδα της επίθεσης αποτελούσαν οι Ριέρα, Αποστολάκης και Ισέκα.

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ ακολούθησε τον ρυθμό των γηπεδούχων και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στην αρχή, στη συνέχεια ισορρόπησε και μάλιστα βρήκε γκολ με τον Ισέκα, στο 23ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Αποστολάκη, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Δεν έγινε, όμως, το ίδιο στο 28ο λεπτό. Ο Μπάκιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και από τα όρια της μεγάλης περιοχής ο Ισέκα με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ με όμορφο τρόπο.

Ο ΟΦΗ πατούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά μετά το γκολ που βρήκε, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 39ο λεπτόμε ένα μακρινό σουτ του Φέρλιντεν.

Στο δεύτερο μέρος ο Δέλλας προχώρησε, όπως αναμενόταν, σε πολλές αλλαγές, το παιχνίδι άλλαξε εικόνα και ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Κεϊτά στο 69'.

Πάντως ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση κι έψαξε το γκολ για να στείλει το φιλικό στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά στο φινάλε ο Ρέινερς έγραψε το τελικό 3-1 επί της Μπέρσοτ.