Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση, συνολικά προσήλθαν και ψήφισαν 7.982 μέλη. Οι υποψήφιοι για Μη Εκτελεστικά και Εκτελεστικά Μέλη έλαβαν σταυρούς προτίμησης ως ακολούθως:
Εκλέγονται οι επτά πρώτοι σε σταυρούς προτίμησης από τους υποψηφίους για μη Εκτελεστικά Μέλη και οι δύο πρώτοι από τους υποψηφίους για Εκτελεστικά Μέλη. Η Τράπεζα της Ελλάδος, όπως προβλέπει το θεσμικό πλαίσιο, ενέκρινε εκ των προτέρων όλες τις υποψηφιότητες των Εκτελεστικών Μελών.
Την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018 αναμένεται να συνέλθει στην πρώτη συνεδρίασή του το νέο Διοικητικό Συμβούλιο, προκειμένου να συγκροτηθεί σε σώμα, εκλέγοντας τον Πρόεδρο, δύο Αντιπροέδρους, Γραμματέα και Ταμία.