Γνωρίζεται ότι με Απόφαση του Υπουργείου Ναυτιλίας Αιγαίου & Νησιωτικής Πολιτικής ορίστηκε η 05/02/2018 ως ημερομηνία έναρξης μαθημάτων της Σχολής Δυτών Καλύμνου. Οι θέσεις μαθητών που προβλέπεται να εγγραφούν προς φοίτηση στη Σχολή καθορίζονται ως εξής:
- Κυβερνήτες μέχρι πέντε (05)
- Επιτηρητές μέχρι δέκα (10)
- Δύτες μέχρι είκοσι (20).
Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να ενημερωθούν επί του περιεχομένου της προκήρυξης στον ιστότοπο http://www.hcg.gr/node/16759 και να καταθέσουν αιτήσεις εγγραφής με τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε οποιαδήποτε Λιμενική Αρχή το αργότερο μέχρι την 24/01/2018.