Την ερχόμενη Παρασκευή, οπότε και θα γίνει η τελετή παράδοσης - παραλαβής, αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ο νέος λιμενάρχης Ηρακλείου, Ευθύμης Δουβής, ο οποίος διαδέχεται το Δημήτρη Σαϊτάκη που αποστρατεύεται.
Επίσης το δρόμο της αποστρατείας πήραν από την Τρίτη ο υπολιμενάρχης Β. Βερυκοκίδης, ο τομεάρχης ναυτολογίας και τρίτος τη τάξει στο ΚΛΗ. Γ. Κατσαμάνης και ο διοικητής του λιμενικού τμήματος Χερσονήσου Β. Καψής.