Σε συμφωνία για συνεργασία στην συγκρότηση της νέας Διοίκησης του Τμήματος Ανατολικής Κρήτης του Τεχνικού Επιμελητηρίου, προχώρησαν - σύμφωνα με τις πληροφορίες - το βράδυ της Παρασκευής οι παρατάξεις "Δημοκρατική Κίνηση Μηχανικών" και #openTEE.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι - βάση της συμφωνίας - το πρώτο μισό της νέας θητείας την προεδρία θα αναλάβει ο Μιχάλης Χωραφάς από την ΔΚΜ και στη συνέχεια τη θέση του θα πάρει ο επικεφαλής της OPEN ΤΕΕ Γιώργος Ταβερναράκης.
Υπενθυμίζεται ότι στις εκλογές του περασμένου Νοεμβρίου πρώτη δύναμη με 23 έδρες αναδείχθηκε η παράταξη "Αυτόνομοι Μηχανικοί Ανατολικής Κρήτης" χωρίς ωστόσο αυτοδυναμία.
Η ΔΚΜ πήρε 16 έδρες, 15 η παράταξη #openTEE και 1 έδρα η Δημοκρατική Πανεπιστημονική Κίνηση Μηχανικών