Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και Θάνος Μικρούτσικος δεν ήταν μόνο στενοί συνεργάτες που έγραψαν ιστορία στην ελληνική μουσική, ήταν και στενοί φίλοι. Πάνω στη σκηνή έζησαν μαζί μεγάλες στιγμές. Ο τραγουδιστής αποχαιρέτησε τον φίλο του με ένα συγκινητικό μήνυμα.
«Α, ρε φίλε.
Βιάστηκες να πας να βρεις τον Νίκο Καββαδία, τον Άλκη Αλκαίο και τον Μάνο Ελευθερίου.
Το ξέρω σου λείψανε.
Καλά τραγούδια εκεί πάνω.
Ξεσκούριασε το κλειδί του παραδείσου.
Βασίλης».