Έχει ρίξει το βάρος του στην επιστήμη του και την ιατρική και δεν το κρύβει ο Γρηγόρης Πασπάτης.
Προτεραιότητα του ήταν και είναι η επιστημοσύνη του και να που δεν περνά απαρατήρητος και από τη διεθνή επιστημονική κοινότητα, καθώς για τον γιατρό ήρθε μια νέα διάκριση.
Ο κ.Πασπάτης συμμετείχε στην συγγραφή των κατευθυντήριων οδηγιών της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Γαστρεντερικής Ενδοσκόπησης, αναφορικά με τις ανεπιθύμητες ενέργειες στην ERCP.