Την ετοιμότητα της επιτροπής «Ελλάδα 2021» για τη γιορτή των 200 ετών της «σύγχρονης Ελλάδας» υπογράμμισε η κ. Γιάννα Αγγελοπούλου, στο πλαίσιο της ομιλίας της στην πρώτη Ολομέλεια της επιτροπής, που πραγματοποιήθηκε σήμερα σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας.
Την ίδια ώρα, η Πρόεδρος της Επιτροπής, Γιάννα Αγγελοπούλου ανάρτησε στον λογαριασμό της στο twitter το πρώτο βίντεο της Επιτροπής Ελλάδα 2021.
«Ώρα Ελλάδας «2021». Η αντίστροφη μέτρηση άρχισε. Δείτε το πρώτο βίντεο» έγραφε στην ανάρτηση της.
Το βίντεο έχει ως φόντο του το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας και αναφέρεται στα 200 χρόνια σύγχρονης Ελλάδας.
«Επαναστατήσαμε, διεκδικήσαμε, δημιουργήσαμε, προοδεύσαμε, πιστέψαμε, συγκινηθήκαμε, διχαστήκαμε και ενωθήκαμε ξανά. Πέσαμε και σηκωθήκαμε ξανά. 200 χρόνια από την επανάσταση έχουμε την ευκαιρία να αναλογιστούμε το παρελθόν, να συνειδητοποιήσουμε το παρόν, να οραματιστούμε το μέλλον. Συμμετέχουμε. Συζητάμε. Συνδιαμορφώνουμε για την Ελλάδα. Για την Ελλάδα που είμαστε. Για την Ελλάδα που θέλουμε».
'Ωρα Ελλάδας «2021». Η αντίστροφη μέτρηση άρχισε.
— Gianna Angelopoulos (@GAngelopoulou) 18 Δεκεμβρίου 2019
Δείτε το πρώτο βίντεο. pic.twitter.com/cDhdtMtpKQ