Ιδιαίτερα αυξημένη ήταν από νωρίς το πρωί της Παρασκευής η κίνηση τόσο στις Αυτόματες Ταμειακές Μηχανές, όσο και στα ταμεία των υποκαταστημάτων των Τραπεζών στο Ηράκλειο.
Οι ουρές σχηματίζονταν η μία μετά την άλλη, καθώς το χρήμα "κινείται" λίγο πριν κλείσει ο χρόνος.
Καταβολές δώρου σε όσους το λαμβάνουν, επιδοτήσεων ή συντάξεων, αλλά και πληρωμές λογαριασμών, φόρων, υποχρεώσεων, περιλαμβάνει το "μενού" των συναλλαγών, και όσοι δεν έχουν "εντρυφήσει" στην ηλεκτρονική τραπεζική ήταν αναγκασμένοι να...περιμένουν τη σειρά τους.