Υπέρβαση χωρίς αποτέλεσμα για το ''Ηράκλειο''

Η ομάδα του Ηρακλείου με εξαιρετική εμφάνιση βρέθηκε κοντά σε μια νίκη - υπέρβαση απέναντι στον Ηρακλή όμως λύγισε με 57-61 - Δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία από τους Κρητικούς

Το ''Ηράκλειο'' με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τον Ηρακλή και να οδηγήσει το παιχνίδι στις τελευταίες επιθέσεις.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στην πρώτη περίοδο (15-18), ο Γκαγκαλούδης ανέλαβε δράση στο β'δεκάλεπτο με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα με 26-35 και το ''Ηράκλειο'' να σκοράρει μόλις 11 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να τρέξουν το γήπεδο και με μεγάλα σουτ από Πετράκη, Κουπίδη και Λάτοβιτς (ήταν και οι κορυφαίοι) κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και ολοκληρώσουν την 3η περίοδο όντας ισόπαλοι (47-47) απέναντι στην ποιοτική ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη υπερέβαλλε εαυτόν! Κατάφερε με τρίποντο του Λάτοβιτς να προηγηθεί με 54-52, περίπου 4.30 λεπτά πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, η κούραση έφερε αβίαστα λάθη ενώ κάποιες διαιτητικές αποφάσεις υπέρ του Ηρακλή προκάλεσαν τις έντονες αντιδράσεις της διοίκησης του ''Ηράκλειο'' μετά το τέλος του παιχνιδιού. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 57-61 υπέρ των φιλοξενούμενων με τους γηπεδούχους να μένουν με την καλή εμφάνιση. Παραμένουν πάνω από την ζώνη του απ' ευθείας υποβιβασμού οι Κρητικοί.

Έντονο διάλογο με φιλάθλους είχε στο τέλος ο τεχνικός του Ηρακλή, Βαγγέλης Αλεξανδρής, ενώ ο Γκαγκαλούδης μέσα σε καλό κλίμα συνάντησε αρκετούς γνωστούς του στο φινάλε του ματς στα ''Δύο Αοράκια''

Δεκάλεπτα: 15-18, 26-35, 47-47, 57-61  Διαιτητές: Ψαριανός-Καραβίτης-Ζακεστίδης

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Λόλας 6, Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Μαραγκάκης, Πετράκης 9, Κουπίδης 13 (2), Λιανός 12 (1), Λάτοβιτς 15 (2), Πάλλης
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 8, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 17 (3), Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 7 (1), Καλαϊτζίδης 1