«Ξύπνησε» στο β' ημίχρονο ο ΟΦΗ και έφτασε στην νίκη

Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον ουραγό Πανελευσινιακό όμως κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-0 και να φτάσει τις πέντε συνεχόμενες στο πρωτάθλημα - Μάνος και Κώτσιος και Πάγκαλος οι σκόρερ

Σε ακόμα ένα εκτός έδρας ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση. Παρ όλα αυτά, αυτό που μετράει πλέον είναι οι νίκες και η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έφτασε την πέμπτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα με τα τρία γκολ στο β' μέρος.

Καλύτερος ο Πανελευσινιακός στο α' ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 28' με τον Νίασον ενώ ο ΟΦΗ είχε την πιο σημαντική του ευκαιρία στο 41' με το πλασέ του Μάνου που απομάκρυνε ο Μακρυωνίτης. Δεν μπήκε καλά και στο β' ημίχρονο ο ΟΦΗ,  ο κόουτς της Κρητικής ομάδας αναγκάστηκε σε διπλή αλλαγή (56') με τους Ράντι και Κιάσσος να αποχωρούν και τους Βαλλιάνο και Πάγκαλο να μπαίνουν στον αγωνιστικό.

Στο 62' ήρθε η ώρα του... Στρέζου. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση κρατώντας το μηδέν για την ομάδα, σε ακόμα ένα παιχνίδι ο γκολκίπερ του ΟΦΗ κάνει μια κομβική απόκρουση.

Στο 67' ο Όγκμποε με ωραία κεφαλιά απείλησε τον Μακρυνιώτη ο οποίος αναγκάστηκε σε πολύ καλή επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, στο 69' ο Μάνος με πολύ ωραίο τακουνάκι έπειτα από σέντρα του Βαλλιάνο ''ξεκλείδωσε'' την άμυνα του Πανελευσινιακού και έκανε το 0-1. Το 0-2 ήρθε σαν συνέπεια της αγωνιστικής ανάκαμψης του ΟΦΗ. O πολύ καλός Πουρτουλίδης ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Ηλία Κώτσιο και στο 77' ο έμπειρος αμυντικός με το κεφάλι σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στο φινάλε, στις καθυστερήσεις του ματς (91') ο Πάγκαλος σημείωσε το τρίτο τέρμα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Aντωνίου (Αθηνών)

Ενδεκάδες:

Πανελευσινιακός: Μακρυωνίτης, Νιάσον, Αρναούτογλου, Τσούπρος, Καμπούρης, Γραικός, Τσίγκρος, Πρίντεμπς, Κριζμάρεβιτς, Εμέγκα, Συλιγαρδάκης

ΟΦΗ : Στρέζος, Κιάσσος (54' Βαλλιάνος), Κομεσίδης, Κώτσιος, Παντίδος, Πουρτουλίδης, Μπόατεγκ, Χαντί (80' Νάστος), Ογκμποε, Ράντι (54' Πάγκαλος), Μάνος.

Περίπου 200 φίλαθλοι παρακολουθούν την αναμέτρηση στο Δημοτικό στάδιο της Ελευσίνας, μεταξύ τους και αρκετοί φίλαθλοι του ΟΦΗ