Ξεπέρασαν τις προσδοκίες οι συμμετοχές στην «2η Γιορτή Ακαδημιών»

Με την συμμετοχή 105 αθλητών και αθλητριών που ανήκουν στις ακαδημίες των συλλόγων και δεν είχαν συμμετάσχει το 2016 σε κανένα επίσημο πρωτάθλημα της ΕΦΟΑ διοργανώθηκε από τον «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. υπό την αιγίδα της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ η «2η Γιορτή Ακαδημιών»

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν να πάρουν μέρος σε αγώνες παιδιά που ασχολούνται με το τένις ενεργά αλλά δεν πλαισιώνουν τα αγωνιστικά τμήματα. Σε ένα πρωτάθλημα με αγώνες των 15΄-20΄ ο βασικός στόχος ήταν τα παιδιά να παίξουν το άθλημα που αγαπούν και ταυτόχρονα να κάνουν νέες φιλίες. Χωρισμένα σε ανάμεικτες ομάδες των 4 – 5 παιδιών αγωνίστηκαν σε μονούς και διπλούς αγώνες προσπαθώντας να κατακτήσουν όσο το δυνατών περισσότερα games. Η γιορτή κράτησε 6 ώρες και στο τέλος όλοι πήραν το μετάλλιο και το δωράκι τους και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη διοργάνωση.

Για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχαν συνολικά 46 αθλητές και αθλήτριες. ΠΙΠΕΡΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ, ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΦΑΝΤΑΟΥΤΣΑΚΗ ΜΙΧΑΕΛΑ, ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΜΑΡΙΤΑ, ΒΕΛΙΒΑΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΙΛΙΝΑ, ΣΚΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΗ, ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗ ΑΡΧΟΝΤΙΑ, ΛΙΟΝΤΟΥ ΜΑΡΙΤΙΝΑ, ΜΑΜΑΛΑΚΗΣ ΜΑΝΘΟΣ, ΒΑΡΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΣΥΝΤΙΧΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΣΑΚΛΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΤΡΕΠΤΟΟΥ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ, ΤΣΙΓΚΟΣ ΕΚΤΩΡΑΣ, ΧΑΡΩΝΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΖΑΜΠΙΩΖΗΣ ΜΑΝΟΣ, ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΚΟΥΙΜΤΖΙΔΟΥ ΠΕΛΑΓΙΑ, ΙΕΡΩΝΥΜΑΚΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΚΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΣΑΙΤΗ ΕΛΕΝΑ, ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΑΚΗ ΒΑΛΙΑ, ΚΙΟΣΤΕΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΦΛΟΥΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΜΑΡΙΑ, ΘΕΟΔΟΣΟΥΛΗ ΙΩΑΝΝΑ, ΤΣΙΛΙΜΙΓΚΟΥΝΑΚΗΣ ΙΑΣΩΝΑΣ, ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΑΔΑΜΑΚΗ ΔΑΝΑΗ, ΚΑΠΑΡΟΥΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΜΑΜΑΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΖΑΙΜΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΣΚΟΥΤΕΛΗ ΓΙΑΣΜΙΝ, ΣΑΒΒΑΚΗ ΛΥΔΙΑ, ΔΑΤΣΕΡΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ, ΚΥΠΡΙΩΤΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ, ΒΕΛΕΡΓΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΡΟΔΙΤΑΚΗΣ ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ, ΛΙΒΕΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ & ΚΟΡΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ.

Για την ιστορία 1η νικήτρια ομάδα ήταν αυτή των: Πιπεράκη, Μαρουλάκη, Κανάκη & Αμανάκη, 2η νικήτρια η ομάδα των: Κούμενο, Χαραλαμπάκη, Τσιλιμιγκουνάκη, Δουλουφάκη & Λέβερ και 3η νικήτρια η ομάδα των: Τζωρτζοπούλου, Κουκουράκη, Μαθιουδάκη & Ξανθάκη. Τις απονομές έκαναν ο πρόεδρος της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ κ. Σπυριδάκης και τα μέλη του Δ.Σ. της ένωσης κ. Σφενδουράκης, Πέτρου και Σταυρουλάκης. Το Δ.Σ. και ο τεχνικός διευθυντής του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και την ευγενή άμιλλα με την οποία αγωνίστηκαν καθώς και όλους του προπονητές του συλλόγου κ. Συλιγάρδου Ζαχαρένια, κ. Μελισσουργάκη Νίκο, κ. Λιονή Νικολέτα, κ. Φραγκιαδάκη Μανώλη, κ. Ζώζιο Γιάννη και κ. Τζιγκουνάκη Κώστα για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται και στα τμήματα των ακαδημιών αλλά και για την άψογη διεκπεραίωση της γιορτής. Επίσης ευχαριστούν τον γραμματέα της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ κ. Νικηφοράκη Σταύρο για την βοήθεια του.

• Πρωτιές στο Junior Masters 2016 για τους αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. σε συνεργασία με τη Ζ’ ΕΦΣΑΚ διοργάνωσε το 2ο Junior Masters 2016 το Σαββατοκύριακο 21-22 Ιανουαρίου στις εγκαταστάσεις του. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν οι οκτώ καλύτεροι αθλητές στις κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών 12 και 14 ετών, ο οποίοι κατάφεραν να συγκεντρώσουν την μεγαλύτερη βαθμολογία σε όλα τα πρωταθλήματα της Ε3 της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ. Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με τους εξής αθλητές: Κατηγορία 12 ετών Νίκος Γενναράκης, Αναστάσης Μανδαλενάκης, Μάριαν Γαρεφαλάκη, Αθηνά Μπόγρη και Χρυσή Νταμπακάκη. Κατηγορία 14 ετών Βασίλης Βολτυράκης, Δημήτρης Δελάκης, Βαγγέλης Μπόγρης, Βαλάντης Ταμιωλάκης, Χαρά Βελιβασάκη, Κατερίνα Ζαφειροπούλου και Ελένη Κωστάκη. Οι αθλητές και οι αθλήτριες χωρίστηκαν με βάση την κατάταξη τους σε 2 ομίλους των 4άρων και αφού έπαιξαν όλοι με όλους προέκυψε ο 1ος, 2ος, 3ος και 4ος κάθε ομίλου. Στους αγώνες τελικής κατάταξης την πρώτη θέση στα αγόρια 12 ετών κατέλαβε ο Αναστάσης Μανδαλενάκης (με 4 νίκες) που στον τελικό κέρδισε τον Αλεξανδρίδη με 61 62, ενώ στην ίδια κατηγορία την τρίτη θέση κατέκτησε ο Νίκος Γενναράκης (με 3 νίκες) που στον μικρό τελικό επικράτησε του Χαμηλάκη με 62 62. Στην ίδια κατηγορία η Χρυσή Νταμπακάκη πήρε την δεύτερη θέση (με 3 νίκες), αφού στον τελικό έχασε από την Κοντολαιμάκη με 60 61. Την Τρίτη θέση κατέκτησε η Μάριαν Γαρεφαλάκη (με 3 νίκες) που απέσπασε στο τρίτο σετ τη νίκη από την Πρινιανάκη με τελικό σκορ 67(1) 64 10-7. Τέλος την έβδομη θέση πήρε η Αθηνά Μπόγρη (με 1 νίκη). Ο Βαλάντης Ταμιωλάκης ήταν νικητής στην κατηγορία 14 ετών (με 4 νίκες) κερδίζοντας στον τελικό τον Τσαγλιώτη με 60 61. Την τρίτη και τέταρτη θέση κατέκτησαν οι Μπόγρης Βαγγέλης (με 3 νίκες) και Δελάκης Δημήτρης (με 2 νίκες) αντίστοιχα, αφού στον μεταξύ τους αγώνα επικράτησε ο Μπόγρης με 62 67(4) 10-3. Τέλος την πέμπτη θέση πήρε ο Βολτυράκης (με 2 νίκες) που κέρδισε το Σιμάτο με 61 60. Η Χαρά Βελιβασάκη (με 4 νίκες) ήταν η νικήτρια στο τελικό των κοριτσιών 14 ετών που επικράτησε της Κατερίνας Ζαφειροπούλου (με 3 νίκες) με 75 64. Την Πέμπτη θέση κατέκτησε η Ελένη Κωστάκη (με 2 νίκες) που κέρδισε την Πολιουδάκη 61 61. Στα παιχνίδια δεξιοτήτων νικητές ήταν στο service στα αγόρια ο Νίκος Γενναράκης και στα κορίτσια η Μάριαν Γαρεφαλάκη. Στο forehand drive η Χρυσή Νταμπακάκη, ενώ στα αγόρια ο Δημήτρης Δελάκης. Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες για τις επιτυχίες τους και εύχεται καλή αγωνιστική χρονιά στους προπονητές του κ. Μανώλη Δολιανίτη και Κώστα Τζιγκουνάκη, στους αθλητές και στους γονείς.