Έπειτα από τον υποβιβασμό της Χανιώτικης ομάδας, η διοίκηση της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ ανακοίνωσε την λύση της συνεργασίας της με τον έμπειρο προπονητή. Αναλυτικά:
''Το Δ.Σ. της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας με τον προπονητή Μύρωνα Σηφάκη.
Η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ ευχαριστεί τον κ. Σηφάκη για τη συνεργασία που είχαμε και την προσπάθεια που κατέβαλλε μαζί με τους ποδοσφαιριστές και τους βοηθούς προπονητές για να παραμείνει η ομάδα μας στη Γ’ Εθνική, ενώ παράλληλα του εύχεται καλή συνέχεια στην προπονητική του πορεία.''