Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η γερμανίδα Φρανσίσκα Χέντκε με χρόνο 2.06.84, το αργυρό η Κατίνκα Χόζου από την Ουγγαρία με χρόνο 2.08.05, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Μαρτίνα Βαν Μπέρκελ από την Γερμανία (2.09.75).
Αυτή ήταν και η τελευταία ελληνική συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Στοκχόλμης, με την αποστολή των ελλήνων πρωταθλητών να επιστρέφει αύριο (12/4) με δύο ασημένια μετάλλια στις "αποσκευές" της, από τον Απόστολο Χρήστου (50μ. και 100μ. ύπτιο) και πολύ καλές επιδόσεις.