Σπάρτη - ΟΦΗ (1-0 Τελικό)

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σπάρτη στην αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Football league

Τελικό: Ο ΟΦΗ δεν άξιζε την ήττα. Ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ ενώ από το 56' αγωνίστηκε με 10 παίκτες - Πολύ καλός στο ντεμπούτο του ο Ντέρεκ Μπόατενγκ

90+' - Ξαναμπήκε ο Όγκμπο για τα τελευταία λεπτά

*Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90' - Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Πουρτουλίδη,η μπάλα λίγο άουτ

89' - Δεύτερη κίτρινη ο Μπανούσης, με 10 παίκτες συνεχίζει η Σπάρτη!

86' - Με... 9 συνεχίζει ο ΟΦΗ! Υποφέρει ο Όγκμποε, είναι εκτός αγωνιστικού χώρου, έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές ο Νίκος Παπαδόπουλος

86' - Ακόμα μια ΑΠΙΘΑΝΗ φάση για τον ΟΦΗ - κεφαλιά ο Όστοιτς ο οποίος ήταν μόνος από την μικρή περιοχή, η μπάλα εκτός

85' - Φάουλ σε καλό σημείο για έμμεση εκτέλεση για τον ΟΦΗ

*Αδικείται ο ΟΦΗ από την τροπή του ματς, έχει δημιουργήσει αρκετές φάσεις για γκολ

82' - ΓΚΟΛ για την Σπάρτη - βγήκε στην πλάτη της άμυνας ο Ηλιόπουλος και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ

*Πιέζει ο ΟΦΗ παρά το γεγονός ότι παίζει με παίκτη λιγότερο - καλό ντεμπούτο από τον Μπόατενγκ, δείχνει σε καλή κατάσταση

77' - ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία από τον Όγκμποε - καταπληκτική μπαλιά του Μπόατενγκ, με την μία πάσα ο Πουρτουλιδης και από το ύψος της μικρής περιοχής ο φορ του ΟΦΗ στέλνει την μπάλα άουτ

*Με τον Μπόατενγκ αμυντικό χαφ πλέον ο ΟΦΗ, μπροστά του οι Χαντί - Πάγκαλος - Πουρτουλίδης κινούνται ελεύθερα πίσω από τον Όγκμποε

71' - Τρίτη αλλαγή για την Σπάρτη, εκτός ο Σιώπης - μέσα Οικονομόπουλος

69' - Καλή φάση για την Σπάρτη - κόρνερ έπειτα από σουτ του Φράγκου

68' - Ντεμπούτο Πουρτουλίδη για τον ΟΦΗ, εκτός ο πολύ καλός Μιλοσάβλιεφ

66' - Αλλαγή για την Σπάρτη, εκτός ο δραστήριος Μουζακίτης - μέσα ο Φράγκος

65' - Κίτρινη κάρτα για... θέατρο στον Σιώπη

*Συνεχίζει να πιέζει ο ΟΦΗ παρά την αποβολή του Νάστου

60' - Αλλαγή και για την Σπάρτη, Ηλιόπουλος αντί Καρτσαμπά - πολύ επιθετικοί γίνονται πλέον οι γηπεδούχοι

60' - Ντεμπούτο για τον Ντέρεκ Μπόατενγκ - εκτός ο Μητρόπουλος που είχε κίτρινη κάρτα

59' - Τρομερή προσπάθεια από τον Μιλοσάβλιεφ, πέρασε τρεις παίκτες στην περιοχή - έστρωσε στον Χαντί το σουτ του οποίου έσωσε ο Μελίσσας

56' - Δεύτερη κίτρινη για τον Νάστο - με 10 παίκτες συνεχίζει ο ΟΦΗ!

55' - Έχει ανοίξει το ματς - Μουζακίτης σουτ από τα δεξιά της περιοχής, κοντράρει στον Όστοιτς η μπάλα και απομακρύνεται

53' - Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ - κεφαλιά ο Χαντί από την μικρή περιοχή, το... έβγλε και αυτό ο Μελίσσας!

*Δεν έχει ξεκινήσει καλά στο β' μέρος ο ΟΦΗ,  απελεί η Σπάρτη

48' - Πολύ καλή απόκρουση του Δερμιτζάκη σε σουτ του Μπουντόπουλου

47' - Καλή στιγμή για την Σπάρτη - κεφαλιά ο Αναστασάκος, αρκετά εκτός εστίας του ΟΦΗ

46' - Σέντρα για την Σπάρτη

45' - Πάγκαλος αντί Μάνου, πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ

*Σε λίγο ξεκινάει το β' μέρος

Ημίχρονο: O OΦΗ είναι πολύ ανώτερος της Σπάρτης, έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στην αρχή του παιχνιδιού και είχε τον έλεγχο του ματς - η Σπάρτη έχει ξεσπάσματα στο πρώτο μέρος και μοναδική φάση αυτή στο 42' με το σουτ του Μπουντόπουλου.

42'- Μεγάλη φάση για την Σπάρτη - από τα τρία μέτρα ο Μπουντόπουλος στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δερμιτζάκη

*Τελευταία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο

36'- Ανεβαίνει να πιέσει ψηλά η Σπάρτη

*Πιέζει ο ΟΦΗ

33' - Άλλαξε ωραία την μπάλα ο ΟΦΗ γύρω από την περιοχή της Σπάρτης όμως δεν ολοκληρώθηκε η φάση

Στο 59% η κατοχή μπάλας υπέρ του ΟΦΗ

30'- Με μεγάλες - ψιλές μπαλιές προσπαθούν να βρουν το κεφάλι του Αναστασάκου οι παικτες της Σπάρτης -

27 '- Ψιλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της περιοχής του Μητρόπουλου - απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μελίσσας

*Και τα δύο κεντρικά χαφ του ΟΦΗ θα συνεχίσουν με κίτρινη πλέον (Μητρόπουλος - Νάστος)

24'- Κίτρινη κάρτα και ο Νάστος για μαρκάρισμα στην μεσαία γραμμή

*Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, ο Νίκος Παπαδόπουλος έδωσε εντολή να αλλάξουν πλευρές οι Μιλοσάβλιεφ και Μάνος

19' - Κίτρινη ο Μητρόπουλος

14' - Ο ΟΦΗ κρατάει ωραία την μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα στην Σπάρτη

9' - To παιχνίδι έχει αρχίσει με πολύ καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες - την πρωτοβουλία των κινήσεων έχει ο ΟΦΗ

*Πολύ καλό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ - μετράει ήδη δύο μεγάλες ευκαιρίες

6' - Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ - Παράλληλο γύρισμα του Μιλοσάβλιεφ προ κενής εστίας ο Μάνος στέλνει την μπάλα στο ΔΟΚΑΡΙ!

5' - Εξαιρετική μπαλιά του Μπανούση στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ - προλαβαίνει ο Κιάσσος

*Καταπληκτική εκτέλεση από τον Χαντί - απομακρύνει σε κόρνερ ο Μελίσσας

3' - Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΟΦΗ

1' - Προσπαθεί από τα αριστερά στις πρώτες του κινήσεις ο ΟΦΗ

*Ξεκινάει το ματς - αρχηγός του ΟΦΗ ο Κώστας Κιάσσος

*Την θέση του τραυματία του Κοιλιάρα θα πάρει ο Βαλλιάνος στο αριστερό άκρο της άμυνας - την θέση του Βουό στην κορυφή θα πάρει ο Όγκμποε και στις πλευρές θα αγωνιστούν οι Μάνος και Μιλοσάβλιεφ.

*Θυμίζουμε ότι στην ομάδα της Σπάρτης αγωνίζεται ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ, Μανώλης Ροβίθης

*Διατητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Mανούχος (Αργολίδας)

*Eνδεκάδες:

Σπάρτη: Μελισσάς, Σιώπης, Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Μουζακίτης, Μπανούσης, Αναστασάκος, Μπουντόπουλος, Καρτσαμπάς, Αναστασόπουλος.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Όστοιτς, Κομεσίδης, Νάστος, Μητρόπουλος, Χαντί, Μάνος, Μιλοσάβλιεβ, Όγκμποε.