Η ανακοίνωση του συλλόγου:
''Στις 8 & 9/4/2017 στο κλειστό γυμναστήριο του ΤΕΙ Ηρακλείου «Μάρκος Καραναστάσης» υπό την αιγίδα της Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε σε συνεργασία με την τοπική επιτροπή καράτε Κρήτης, συμμετείχαν περισσότεροι από 600 αθλητές και αθλήτριες από 15 σωματεία της Κρήτης .
Ας μην ξεχνάμε ότι από φέτος το καράτε είναι Ολυμπιακό άθλημα και αυτό προσελκύει περισσότερο κόσμο και δίνει κίνητρο στους ήδη λάτρεις του σπορ.Ο Αθλητικός εκπ/κος σύλλογος Αίολος συμμετείχε με 76 αθλητές και στις δύο κατηγορίες αγωνισμάτων KATA & KUMITE .
Συνολικά η ομάδα μας κατέκτησε 114 μετάλλια
37 ΧΡΥΣΑ ,33 ΑΣΗΜΕΝΙΑ και 44 ΧΑΛΚΙΝΑ .
Το Δ.Σ του συλλόγου ο πρόεδρος Ραπτάκης Ματθαίος και ο προπονητής Σουλτάτος Γεώργιος συγχαίρουν όλους τους αθλητές του συλλόγου για την άψογη εμφάνιση τους και ευχαριστεί τους γονείς και τα μέλη για την συμπαράσταση τους. ''