Σαν σήμερα: Η Ελλάδα πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Στις 4 Ιουλίου του 2004 οι παίκτες του Ότο Ρεχάγκελ με την νίκη τους επί της Πορτογαλίας (1-0) ανάγκασαν όλη την Ελλάδα να βγει στους δρόμους

Κι όμως πέρασαν 13 χρόνια από εκείνη τη μαγική βραδιά όπου η Ελλάδα σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του αθλητισμού κατακτώντας το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Εκείνη τη μαγική βραδιά που όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης υποκλίθηκε στον Ότο Ρεχάγκελ και τους πολεμιστές του, οι οποίοι μας οδήγησαν στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο Μάρκους Μερκ σφυρίζει, το παιχνίδι αρχίζει. Ο Μιγκέλ κάνει το πρώτο καλό σουτ για τους Πορτογάλους, ο Χαριστέας απαντά, αλλά ο Ρικάρντο προλαβαίνει να διώξει τη μπάλα άουτ.  Ο Παουλέτα προσπαθεί να ανοίξει το σκορ, ο Νικοπολίδης θα πει «όχι». Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι προσπαθεί να διασπάσει την ελληνική άμυνα. Αναγκαστική αλλαγή για τους Πορτογάλους στο 43΄με τον Πάολο Φερέιρα να αντικαθιστά τον Μιγκέλ. Η ώρα περνάει, η αγωνία μεγαλώνει, οι καρδιές σας ήταν στη θέση τους; Πέρασε το ημίχρονο, πάμε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Είμαστε στο 56ο λεπτό, η Ελλάδα κερδίζει το κόρνερ μετά την προσπάθεια του Σεϊταρίδη. Ο Μπασινάς θα αναλάβει να το εκτελέσει. Η μπάλα στα πόδια ενός... Άγγελου... Εκτελεί, λοιπόν, ο Ρικάρντο κάνει άστοχη έξοδο, ο Χαριστέας, άλλος ένας... Άγγελος, θα πάρει την κεφαλιά και θα... καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα των Πορτογάλων. Είναι γκολ. Είναι το 1-0.

Μετράμε πια αντίστροφα για να πατήσουμε την κορυφή της Ευρώπης. Ο Μερκ σφυρίζει τρεις φορές. Έληξε. Ένα κουβάρι. Όλοι. Μαζί. Αγκαλιασμένοι, μονιασμένοι, πανηγυρίζουμε, τραγουδάμε, γιορτάζουμε. Η πορεία προς τον θρίαμβο είχε ολοκληρωθεί. Το θαύμα είχε γίνει...