Ο 19χρονος τενίστας που τυγχάνει να είναι και ο κορυφαίος Έλληνας όλων των εποχών, πραγματοποιεί αυτήν την περίοδο της προετοιμασία του στην ακαδήμία του Μουράτογλου στη Νίκαια της Γαλλίας. Τις εγκαταστάσεις προτιμούν πολλοί από τους αστέρες του αθλήματος και σήμερα ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να κάνει προπόνηση με κάποιους από αυτούς.
Ο Άντι Μάρεϊ οποίος ξεκίνησε τη διαδικασία επανόδου για να συμμετάσχει στο όπεν της Αυστραλίας, ο Σταν Βαβρίνκα που επανέρχεται από σοβαρό τραυματισμό, ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ που είχε εξαιρετική χρονιά και ο Τόμας Μπέρντιχ είναι μερικοί από αυτούς που ο Τσιτσιπάς θα βρει στο δρόμο του το 2018 στα κορτ του ATP tour αλλά και των γκραν σλαμ. Ξεκίνησε τις κόντρες από σήμερα κάνοντας προπόνηση μαζί τους και ανανέωσε το ραντεβού για την Αυστραλία.