Παρέλαση στο Βέλγιο!

Ανήμερα της Εθνικής μας επετείου η ομάδα του Σκίμπε ήταν πολύ κοντά σε μια ιστορική νίκη, ισοφαρίστηκε στο 89' από το Βέλγιο (1-1) παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 65'

Η ομάδα του Σκίμπε κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα απέναντι σε μια από τις ποιοτικότερες ομάδες του κόσμου. Η Εθνική Ελλάδας στάθηκε πολύ καλά στις Βρυξέλες, ήταν πολύ κοντά σε μια ιστορική νίκη με το τέρμα του Μήτρογλου (46') όμως το γκολ του Λουκάκου στο 89' ισοφάρισε για τους Βέλγους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική ομάδα με αμυντικό προσαναταολισμό, κατάφερε και κράτησε μακριά τους Βέλγους από την περιοχή του Καπίνο. Στην επανάληψη, μόλις στο 46' η κεφαλιά - ασίστ του Ταχτσίδη και η εξαιρετική κίνηση του Μήτρογλου έφεραν σε πλεονεκτική θέση τον σεντερ φορ της Μπενφίκα ο οποίος εκτέλεσε και έκανε το 0-1. Από κει και πέρα η Εθνική μας προσπαθούσε με αυταπάρνηση και πάθος να κρατήσει το σκορ με πρωταγωνιστές τους Καπίνο, Παπασταθόπουλο και Μανωλά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βέλγοι πίεσαν πολύ, έχασαν αρκετές ευκαιρίες ενώ στο 89' ο Λουκάκου ισοφάρισε σε 1-1.Η Εθνική μας τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες λόγω των αποβολών του Ταχτσίδη και του Τζαβέλλα.

Eνδεκάδες:

Βέλγιο: Κουρτουά, Τσαντλί, Αλντερβάιρλεντ, Φερτόνχεν, Σιμάν, Βιτσέλ, Ναϊνγκολάν, Φελαϊνί, Καράσκο, Μέρτενς, Λουκακού

Ελλάδα: Καπίνο, Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Μάνταλος, Φορτούνης, Μήτρογλου

• Εσθονία - Βέλγιο
Η 11άδα του Βελγίου: Κουρτουά, Τσαντλί, Αλντερβάιρλεντ, Φερτόνχεν, Σιμάν, Βιτσέλ, Ναϊνγκολάν, Φελαϊνί, Καράσκο, Μέρτενς, Λουκακού. 20:39 Έκπληξη με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη, ο οποίος τελικά προτιμήθηκε έναντι των Μανιάτη και Ζέκα και ξεκινά ως παρτενέρ του άσου της Μπενφίκα. Διάταξη 4-2-3-1 για την γαλανόλευκη. 20:38 Η 11άδα της Εθνικής μας έχει ως εξής: Καπίνο, Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Μάνταλος, Φορτούνης, Μήτρογλου.