Όρθιος στο «Ελ Πάσο»

Το καλύτερο που μπορούσε έκανε ο Εργοτέλης, ο οποίος έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας, με το 0-0 απέναντι στην Καλλιθέα - από το 21' με 10 παίκτες οι ''κιτρινόμαυροι''

Σε έναν αγώνα ο οποίος πήρε άσχημη εξέλιξη για τους κιτρινόμαυρους μετά την αποβολή του Λαδά στο 21’, ο Κατσιμήτρος ήταν αυτός που με το πέναλτι που απέκρουσε, αλλά και τις επεμβάσεις που είχε στη συνέχεια, έδωσε τον πολύτιμο βαθμό. Παρά τη μεγάλη δυσκολία που είχε η αναμέτρηση για την κρητική ομάδα, είχε τις φάσεις μέσα από τις οποίες θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τη νίκη, με κορυφαία αυτή του Κάιπερς στο 80’.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν η μία το δρόμο προς την περιοχή της άλλης, με τον Εργοτέλη ως συνήθως να έχει την κατοχή της μπάλας. Τα πολλά λάθη όμως εκατέρωθεν δεν έφερναν κάποια αξιόλογη προσπάθεια. Όλα αυτά μέχρι το 21ο λεπτό του αγώνα, οπότε και άλλαξαν οι ισορροπίες…

Ο Λαδάς σε προσπάθειά του να ξεφύγει από τον Σμυρλή, έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης τον ανέτρεψε, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και παράλληλα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Σμυρλής τρία λεπτά αργότερα, με τον Κατσιμήτρο που είχε περάσει στον αγώνα αντί του Μπουτσάκη, να αποκρούει και να κρατά το 0-0, αλλά τον Εργοτέλη να συνεχίζει με παίκτη λιγότερο.

Έκτοτε οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα προσπαθώντας να εκμεταλλευθούν το πλεονέκτημα που είχαν, με τον Εργοτέλη να προσπαθεί και αυτός από την πλευρά του να κρατήσει τη μπάλα. Οι όποιες καλές προσπάθειες, αναλώθηκαν σε ένα σουτ του Μήλιου το οποίο έφυγε άουτ για τους γηπεδούχους στο 40’ και την καλή στιγμή του Εργοτέλη στο 43’ με το σουτ του Κάιπερς το οποίο έδιωξαν δύσκολα σε κόρνερ οι αμυντικοί.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη του αγώνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την Καλλιθέα να έχει ανούσια κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργεί προβλήματα προς την εστία του Εργοτέλη. Η κρητική ομάδα άρχιζε να βγαίνει προς τα έξω και στο 50’ είχαν καλή προσπάθεια με το σουτ του Μπουρσέλη το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.

Η «απάντηση» της Καλλιθέας ήταν μια προσπάθεια στο 63’, όταν ο Μάκο τροφοδότησε τον Γκέτσι μέσα στην περιοχή, με τον Κατσιμήτρο όμως να βγαίνει και να εξουδετερώνει ψύχραιμα. Ο Εργοτέλης είχε καλή ευκαιρία και στο 72’ με τον Μπούζα να σουτάρει από ύψος της περιοχής, τη μπάλα όμως να καταλήγει λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κατσιμήτρος έδιωξε ψύχραιμα το φάουλ του Μάκο από καλή θέση.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία της κρητικής ομάδας χάθηκε στο80’ όταν ο Κάιπερς βρέθηκε μόνος του με τον Θεοδωράκη, όμως ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ. Εξίσου καλές ήταν οι προσπάθειες και των γηπεδούχων στο 82’ και 83’, όταν ο Κατσιμήτρος απόκρουσε τα σουτ των Ντιατικέ και Συριόπουλου αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλιθέα (Γ. Κορακάκης): Θεοδωράκης, Καντέ, Γκέτσι, Τσιριόπουλος, Ζεζάι, Μίγκος (51’ Γλυνός), Παπαγγελής, Σμυρλής, Γκρίσα, Μήλιος (46’ Μάκο), Χοτζάλι (73’ Ζυγκερίδης).

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (74’ Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (23’ Κατσιμήτρος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Καΐπερς, Σταματάκος (88’ Ιατρούδης), Μπουζάς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ρατσιάτος από την Αργολίδα, με επόπτες τον Πρέντζα από τη Δυτική Αττική και τον Παπανικολάου από την Κόρινθο.