Θυμίζουμε ότι 54 Γερμανοί πρωταθλητές ήρθαν τις πρώτες ημέρες του Απριλίου στο Ηράκλειο προκειμένου να πραγματοποιήσουν προπονήσεις στο Παγκρήτιο. Η δεκαήμερη επίσκεψη της Εθνικής ομάδας της Γερμανίας έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος αθλητικού προπονητικού τουρισμού που υλοποιεί ο Δήμος Ηρακλείου.
Μάλιστα, κατά την διάρκεια της διαμονής τους είχαν συνάντηση και με τον Δήμαρχο του Ηρακλείου, Βασίλη Λαμπρινό.
Λίγο πριν την αναχώρηση τους, οι Γερμανοί αθλητές ευχαρίστησαν όσους βοήθησαν κατά της διαμονή τους αλλά και τις προπονήσεις στο Παγκρήτιο, ενώ αρκετοί από αυτούς μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, εξέφρασαν την θέληση τους ξαναέρθουν στο νησί μας την επόμενη χρονιά.