Ο.Φ.Η έτοιμος για Α1!

Παρ ότι οι δύο ομάδες απέχουν μία κατηγορία, ο ΟΦΗ ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στον Παναθηναϊκό - ήττα στο tie break με 2-3 μέσα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΒΑΚ

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστηρίου του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, ο ΟΦΗ πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ηττήθηκε με 2-3 από την ομάδα του Παναθηναϊκού που αγωνίζεται στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη ηττήθηκε με 13-25 στο πρώτο σετ ενώ στο β' ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστικός, παρ όλα αυτά το έχασε και αυτό με 19-25. Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, ήταν καλύτεροι των ''πράσινων'' ,προηγήθηκαν με 14-7 και τελικά το κατέκτησαν με 25-17.

Όπως και στο 4ο σετ ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ όμως στο τελικά δεν το έκλεισε στους 25 πόντους. Ο Παναθηναϊκός έκανε καλό φίνις, ισοφάρισε σε 24-24 όμως ο ΟΦΗ ήταν ο νικητής με 28-26 και οδήγησε το ματς σε tie- break!

Εκεί, η εμπειρία του Παναθηναϊκού ήταν εκείνη που επηρέασε το ματς. Οι ''πράσινοι'' μπήκαν δυνατά στο 5ο σετ, πήραν τα... ηνία του γρήγορα και τελικά το κατέκτησαν με 8-15 και μαζί την νίκη με 3-2

Εμφάνιση παρακαταθήκη για τους Κρητικούς που πλέον στρέφονται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα της Α2 από όπου αποσκοπούν και την άνοδο στην Α1. Θυμίζουμε ότι ο ΟΦΗ είναι πρωταθλητής χειμώνα με 8 νίκες σε 8 παιχνίδια!