Ο Πλατανιάς σταμάτησε τον Ολυμπιακό - κορυφαίος ο Γιακουμάκης

Ο Πλατανιάς δεν ηττήθηκε (2-2) ακόμα μια χρονιά στα Περιβόλια από τον Ολυμπιακό και πήρε ένα ακόμα σπουδαίο αποτέλεσμα την φετινή σεζόν με κορυφαίο τον Γιακουμάκη

Παρ ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν μόλις στο 13' με 0-2 (Ιντέγε 4' και 13'), ο Πλατανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αρχικά, ο Γιακουμάκης με όμορφη κίνηση έκανε το 1-2 (36') ενώ στο 40' λεπτό ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Γιακουμάκης για να διαμορφώσει το 2-2.

Στο β' μέρος ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε την εστία του Λεάλι όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Αργότερα οι ''ερυθρόλευκοι'' ισορρόπησαν το ματς πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης όμως οι Χανιώτες κράτησαν την ισοπαλία

Έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 2-2 με τον Πλατανιά να παίρνει ένα σπουδαίο βαθμό και να γίνεται η μοναδική ομάδα που βάζει φέτος δύο γκολ στον Ολυμπιακό.

Ενδεκάδες:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος (86’ Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (81’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μανθάτης (71΄Καρντόσο), Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Ιντέγε