No γκολ...no άνοδος!

Ο ΟΦΗ παρ ότι πραγματοποίησε την καλύτερη του εκτός έδρας εμφάνιση, ηττήθηκε με 0-1 από την Σπάρτη και ελαχιστοποίησε τις ελπίδες ανόδου - με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου η οποία δεν σκόραρε σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της, Μελίσσα, η Σπάρτη κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και τελικά να επικρατήσει του ΟΦΗ με 1-0.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χαντί (4') και το δοκάρι του Μάνου (6') ήταν δύο μεγάλες στιγμές που τελικά δεν κατέληξαν στα δίχτυα του πολύ καλού Μελισσά. Ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο στο α' μέρος, προσπαθούσε να επιτεθεί από τα πλάγια ενώ κρατούσε την Σπάρτη χωρίς σημαντική στιγμή μέχρι το 42, λεπτό όπου ο Μπουντόπουλος απώλεσε μια σπουδαία φάση για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ μπήκε με στόχο να κάνει να πάρει το διπλό όμως μόλις στο 56' ο Νάστος αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του παίκτη λιγότερο. Παρά το γεγονός αυτό, ο ΟΦΗ δημιούργησε δύο πολύ μεγάλες φάσεις για να ανοίξει το σκορ με Χαντί (59') και Όγκμποε (77') όμως αμφότερες είχαν τις απαντήσεις από τον... Μελίσσα.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ έδωσε χώρο στην Σπάρτη, η οποία με τον πρώτο της σκόρερ, Ηλιόπουλο τους εκμεταλλεύτηκε και στο 82' έκανε το 1-0 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Πλέον, με την ήττα αυτή ο ΟΦΗ μένει στους 24 βαθμούς μαζί με την Σπάρτη και αναμένεται να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τις 2 πρώτες θέσεις κορυφής με το τέλος της αγωνιστικής.

Πολύ καλό το ντεμπούτο του Ντέρεκ Μπόατενγκ, θετικός και ο Πουρτουλίδης στο χρόνο που αγωνίστηκε.