Μια «Βασίλισσα» στο Μόναχο!

Η καταπληκτική Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα (2-1) από την έδρα της Μπάγερν και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά - σπουδαίο διπλό για Μονακό (3-2), έμεινε στο 1-0 η Ατλέτικο Μ.

Στο εξ αναβολης παιχνίδι της Γερμανίας, η Μονακό παίζοντας σε ακόμα ένα ματς εκπληκτικό ποδόσφαιρο και με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Μ' Μπαπέ,επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Ντόρτμουντ και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τις 4 καλύτερες ομάδες του Champions league.

Οι ''Μονεγάσκοι'' έχασαν πέναλτι με τον Φαμπίνιο(19') πριν ανοίξει το σκορ ο Εμ'Μπαπέ στο 21', ενώ στο 35' το 0-2 έγινε με αυτογκόλ του Σβεν Μπέντερ. Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη στην επανάληψη, μείωσε με τον Ντεμπελέ (57'), όμως στο 79' η άμυνα έκανε ακόμα ένα τραγικό λάθος και ο Μ' Μπαπέ το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 1-3 (79') Ο Καγκάνα μείωσε στο τέλος σε 2-3

Mε τον Κριστιάνο Ρονάλντο (47', 77') να σκοράρει δις και να φτάνει τα 100 Ευρωπαϊκά γκολ του, η Ρεάλ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του Βιδάλ(25') του πρώτου ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βιδάλ έχασε πέναλτι ενώ

στο 60’ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχος ο Μαρτίνεζ, χρονικό σημείο όπου άλλαξε εντελώς η εικόνα του αγώνα!

Στην Μαδρίτη, η Ατλέτικο του Σιμεόνε επικράτησε με 1-0 της Λέστερ (28') έπειτα από ένα πέναλτι που έγινε... εκτός περιοχή και εκτέλεσε εύστοχα ο Γκριεσμάν. Καλύτερη η Ισπανική ομάδα, πήρε ένα ''καθαρό'' σκορ το οποίο θα κληθεί να υπερασπιστεί την επόμενη εβδομάδα στην Αγγλία.