Για δεύτερη σερί χρονιά η Μαρία Σάκκαρη πέρασε στους «64» του Αυστραλιανού Open. Η 21χρονη τενίστρια, νούμερο «94» στον κόσμο, επικράτησε 6-0, 6-4 της Ανέτ Κονταβέιτ (Εσθονία, Νο «121») σε μόλις 64 λεπτά και θα διεκδικήσει την πρώτη πρόκριση της καριέρας της στις «32» ενός Grand Slam.
Αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι η Αλιζέ Κορνέ (Γαλλία, Νο «43»), που απέκλεισε με 6-3, 4-6, 6-1 τη συμπατριώτισσά της Μιρτίγ Ζορζ (Γαλλία, Νο «200»).
Ο Κύπριος πρωταθλητής κέρδισε το πρώτο σετ με 6-0 και προηγούνταν στο δεύτερο με 3-0, όταν ο Ρώσος εγκατέλειψε τον αγώνα.
Έτσι ο Παγδατής κατέκτησε την 25η νίκη του στη Μελβούρνη, όπου έχει κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Θα παίξει για 11η φορά στον 2ο γύρο του Australian Open, στην 13η παρουσία του στο τουρνουά.
Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον Φλόριαν Μέγιερ με 6-3, 6-4 και 6-4. Οι δυο τους θα συναντηθούν για 10η φορά, με τον Ισπανό να έχει 8 νίκες στις 9 προηγούμενες συναντήσεις του (8-1) με τον 31χρονο Κύπριο πρωταθλητή.