Μεγάλες επιτυχίες για το Ηράκλειο ΟΑΑ στα τελικά Κρήτης

Τρία χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια ήταν η πλούσια συγκομιδή της ακαδημίας του Ηράκλειο ΟΑΑ στα τελικά νεανικά Κρήτης 2018 που ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο 24 και 25 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο.

Συγκεκριμένα, Πρωταθλητής Κρήτης στην κατηγορία κάτω των 10 ετών ανακηρύχθηκε ο Χαράλαμπος Φαρσάρης, ενώ στην ίδια κατηγορία στα κορίτσια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ασημένια Τσαπάκη. Πρωταθλήτρια Κρήτης στην κατηγορία κάτω των 16 ετών αναδείχθηκε η Άσπα Δαγκωνάκη ενώ χάλκινα μεταλλια κέρδισε ο Στράτος Κουτσάφτης στην κατηγορία αγοριών κάτω των 14 και η  Αναστασία Αναστασάκη στην κατηγορία κάτω των 8 ετών στα κορίτσια. Πρόκειται για μια σημαντική επιτυχία ατομικά για κάθε παίκτη και παίκτρια αλλά και για το σύνολο της ακαδημίας καθώς η ακαδημία του Ηράκλειο κερδίζοντας 3 χρυσά και 2 χάλκινα ήταν μετα από πολλά χρόνια η δεύτερη δύναμη στην Κρήτη πίσω από την πανίσχυρη Σκακιστική Ακαδημία Χανίων.

Οι Φαρσάρης, Τσαπάκη και Δαγκωνάκη προκρίθηκαν επίσης στην τελική φάση και θα αγωνιστούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων που θα διεξαχθεί 3 έως 7 Ιουλίου στο Ρίο Πατρών.

Ο πρόεδρος κ. Δελάκης, ο έφορος σκάκι κ. Πρινιανάκης και το Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α., συγχαίρει τους 5 αθλητές για την επιτυχία τους καθώς και τους προπονητές τους Κώστα Αναγνωστόπουλο, Σταύρο Λυράκη και Μάριο Αγγελέτο για την εξαιρετική τους δουλειά που επαναφέρει το σύλλογο σταδιακά σε πολύ υψηλό επίπεδο και στο φυτώριό του.