Aναλυτικά η ανακοίνωση των παλαιμάχων του Εργοτέλη:
''Mε επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 23-1-2017 ο φιλανθρωπικός αγώνας Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών που διοργάνωσε ο Γ.Σ. Παλαιμάχων Εργοτέλη ΄΄ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ΄΄ στο γήπεδο Μαρτινέγκο με ομάδα επίλεκτων Ηρακλείου.
Ο αγώνας έγινε στην μνήμη του αείμνηστου Προέδρου- ιδρυτή του συλλόγου μας με αφορμή την συμπλήρωση δύο ετών από τον θάνατο του. Συγκεντρώθηκαν τρόφιμα και ρούχα από τους συμμετέχοντες στον αγώνα τα οποία θα διατεθούν στην Στέγη
Ανηλίκων Ηρακλείου ενισχύοντας την δύσκολη αποστολή τους.
Μετά το τέλος του αγώνα η οικογένεια Σταυρουλάκη πρόσφερε ρακί στις δύο ομάδες στην μνήμη του εκλιπόντος.
Συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν με κάθε τρόπο στην επιτυχία του τουρνουά και στην προσπάθεια που γίνετε για να είμαστε πάντα κοντά σε συνανθρώπους μας και κυρίως παιδιά που τόσο μας έχουν ανάγκη.''