Ήττα στο τέλος για το ''Ηράκλειο'' - ξεκαθαρίζει το τοπίο στα πλέι άουτ

Το ''Ηράκλειο'' ηττήθηκε από την Καβάλα με 69-65 έπειτα από ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά - οι κακές επιθέσεις στο φινάλε στοίχισαν για τους Κρητικούς

To ''Hράκλειο'' δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα την πορεία του στην Α2 και να σημειώσει την 3η συνεχόμενη νίκη του. Παρ ότι βρέθηκε με 10 πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (42-32) αλλά και στο τέλος της 3ης περιόδου, στην συνέχεια πλησίασε στο σκορ. Στην αρχή οι Κρητικοί προσπάθησαν αρκετά, μείωσαν την διαφορά και διεκδίκησαν την αναμέτρηση όμως οι τελευταίες επιθέσεις τους δεν ήταν καλές και έτσι η Καβάλα πήρε την νίκη.

Η ήττα του Αρκαδικού στον Χολαρχού δείχνει ότι ξεκαθαρίζουν οι θέσεις 11-14, Πλέον, το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη φιλοξενεί τον ισχυρό Ηρακλή στα ''Δύο Αοράκια''. Στα... θετικά της ήττας η υπεράσπιση της διαφοράς (81-76) όπως αναφέραμε σε προηγούμενο κείμενο, το ''Ηράκλειο'' υπερτερεί με την Καβαλα σε περίπτωση ισοβαθμίας

Δεκάλεπτα   21-19 - 42-32 (ημίχρονο) - 54-44 - 69-65

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 8, Κελαϊδής 13 (1), Μάζουρτσακ 18 (2), Σαββίδης, Μανάκας, Κυριακού, Κουμλέλης 5 (1), Γκέλιος 9 (1), Μούκας 3 (1), Αναστασάκης, Ντιαλό, Σκλήβας 13.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Πάνου, Λόλας 5, Παπαδάκης 1, Τσερκιτζόγλου 7 (1), Μαραγκάκης 3, Κουπίδης 13 (1), Πετράκης 10 (1), Γουμενάκης, Λιανός 11, Πάλλης 6, Λάτοβιτς 9.