Στο Ιλίσιο κολυμβητήριο πραγματοποιήθηκε παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και πολλές, με τις δύο ομάδες να έρχονται εν τέλει ισόπαλες με σκορ 8-8.
O ΟΦΗ του Μάκη Βολτυράκη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με σερί 0-3, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σταύρου δεν απογοητεύτηκαν και επανέκαμψαν για την ισοφάριση, με πρωταγωνιστή τον Ελισσαίο Κωνσταντόπουλο, ενώ στη συνέχεια ο πρώην «Κρητικός», Χριστοφίδης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Ηλυσιακό με σκορ 6-5, με τον Παύλου να διευρύνει τη διαφορά στα δύο τέρματα.
Οι Κρητικοί αντέδρασαν με τον MVP τους, Κλήμο και τον Γιγουρτάκη, ενώ ο Κόκκινος λίγο πριν το τέλος έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, στο επικό τους come back.
Την τελευταία λέξη στον αγώνα είπε ο πολύπειρος, Ηλίας Λάππας, ο οποίος πήρε επάνω του την κατάσταση και ισοφάρισε για τον Ηλυσιακό, δύο λεπτά πριν τη λήξη.
Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία του Ηλυσιακού σε δύο αγωνιστικές, ενώ ο ΟΦΗ ξεκίνησε σήμερα τις υποχρεώσεις του στην Α2, φεύγοντας από την Αθήνα με έναν πολύτιμο βαθμό.
(0-3, 3-1, 4-1, 1-3).
Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος 1, Παύλου 1, Τασσόπουλος 2.
ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Γεωργόπουλος 3, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.