Γιόρτασε με νίκη την 6η θέση το Ρέθυμνο Cretan Kings -"βλέπει" ΑΕΚ στα πλέι οφ

Με άνετη νίκη επί της Δόξας (80-67) στην Λευκάδα, το Ρέθυμνο ολοκλήρωσε με επιτυχία την κανονική περίοδο στην Α1 με την κατάκτηση της 6ης θέσης - έπεσε ο Απόλλων Πατρών

Οι Κρητικοί πήραν από το τέλος της πρώτης περιόδου το προβάδισμα στο ματς, ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 80-67Η Δόξα Λευκάδας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 5-0, με τον Ντόμπλας να πετυχαίνει τους πέντε πρώτους πόντους της ομάδας του. Το Ρέθυμνο ανέβασε στροφές και στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση περνώντας μπροστά (15-22, 10') με το τρίποντο του Τάλτον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι 6πάτησαν γκάζι, βελτιώθηκαν σε επίθεση και άμυνα, καταφέρνοντας να πάνε στο ημίχρονο με τη διαφορά στο +17 (28-45).

Οι Κρητικοί είχαν μπει σε θέση οδηγού κάτι που πιστοποίησαν στην τρίτη περίοδος, αφού στο 16' πήραν προβάδισμα 22 πόντων 9 (34-56), με τις βολές του Κώττα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με σωστό τρόπο τη μεγάλη τους διαφορά και τελικά έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 80-67.

Με την προυπόθεση ότι οι Κρητικοί προκριθουν απέναντι στον Κολοσσό, στην συνέχεια θα βρουν την ΑΕΚ στο δρόμο τους

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-45, 44-58, 67-80

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 5(1), Χάρις 8, Μάρας 16(1), Πεταλωτής 3(1), Άμποτ 11(1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 5, Ταπούτος, Ντάουελ 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 15(2), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(5), Λέμον Τζούνιορ 5, Ραζής 1, Χριστοδούλου 6(1), Σάφτενααρ 5(1), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 17(3).

• Ακολούθησε την Δόξα Λευκάδας στην Α2 ο Απόλλων Πατρών

Ο Κόροιβος κατάφερε να επικρατήσει του Προμηθέα Πατρών και ο Απόλλων παρά την νίκη του επί του Λαυρίου του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία.